PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
 • Nowy Przemysł
 • Tech & Job
 • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

Możesz stracić urlop, przypilnuj jednej rzeczy. Ten przepis lepiej znać

 • jk
 • 9 wrz 2022 10:59

Każdy pracownik powinien do 31 grudnia wykorzystać urlop za dany rok. Kiedy się to nie udaje, z dniem 1 stycznia kolejnego roku urlop ten staje się urlopem zaległym, który pracodawca ma obowiązek udzielić do 30 września roku. Jeśli tego nie zrobi, popełni wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Nieudzielony w terminie zaległy urlop może się zaś przedawnić.

Możesz stracić urlop, przypilnuj jednej rzeczy. Ten przepis lepiej znać
W niektórych przypadkach pracodawca może wysłać pracownika bez jego zgody na urlop wypoczynkowy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
 • Jeżeli pracownik nie wykorzysta całego urlopu do końca roku, z dniem 1 stycznia następnego roku urlop ten stanie się urlopem zaległym.
 • Nieudzielony w terminie urlop zaległy nie przepada. Ulega jednak przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

W myśl art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan taki ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się jednak części urlopu udzielanego pracownikowi, czyli tzw. urlopu „na żądanie”.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę. Dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem biorąc pod uwagę wniosek pracownika i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Prawo do urlopu wypoczynkowego określone jest przepisami o charakterze bezwzględnie obowiązującym i to w odniesieniu do obu stron stosunku pracy. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w określonym rozmiarze i terminie określonym według ustalonych zasad, a z drugiej strony pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu (art. 152 § 2 Kp) i nie może odmówić wykorzystania urlopu udzielonego zgodnie z przepisami prawa pracy.

Kiedy urlop staje się zaległy?

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jeżeli - z przyczyn leżących po stronie pracodawcy lub zatrudnionego - pracownik nie wykorzysta całego urlopu do końca roku, z dniem 1 stycznia następnego roku urlop ten stanie się urlopem zaległym.

Przymusowy urlop

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Możesz stracić urlop, przypilnuj jednej rzeczy. Ten przepis lepiej znać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Krzysztof 2022-09-15 21:52:53

  Czy muszę wykorzystać cały urlop w danym roku?

 • SAIGO 2022-09-15 18:08:07

  No gratuluję a może by tak sprawdzić orzecznictwo przed wypuszczeniem takiej głupoty. Jak urlop może być wymagalny skoro nie ma roszczenia o udzielenie urlopu. Przedawnia się tylko ekwiwalent za urlop ale to pod warunkiem że urlop się w taki przekształci.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA