×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Możesz nie dostać pieniędzy za urlop. Ważny przepis, którego wiele osób nie zna

  • KDS
  • 15 wrz 2022 11:04

Firmom zostały ostatnie dni na wysłanie pracowników na zaległy urlop za 2022 rok. Termin mija 30 września. Co jeśli nie wykorzystamy wolnego do tego czasu? Czy w takiej sytuacji pracownikom należy się ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?

Możesz nie dostać pieniędzy za urlop. Ważny przepis, którego wiele osób nie zna
Pracodawca zobowiązany jest wypłacić ekwiwalent pieniężny jedynie w sytuacji, kiedy dojdzie do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi który tego urlopu nie wykorzystał (fot. Unsplash/Ezequiel Garrido)
REKLAMA

Zgodnie z Kodeksem pracy każdemu pracownikowi, w zależności od stażu pracy, przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Pracodawca zobowiązany jest udzielić urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jeśli tak się nie zdanie zamienia się on w urlop zaległy. Na wykorzystanie go mamy czas do 30 września kolejnego roku.

Co jeśli do tego czasu nie uda nam się wziąć wolnego? Czy w takiej sytuacji pracodawca powinien wypłacić nam ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?

Czytaj więcej: Pracodawca zdecyduje, kiedy pójdziesz na urlop. Pracownik nie będzie miał nic do gadania

Nie. Zapisy dotyczące zasad wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop opisano w art. 171 Kodeksu pracy.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop przysługuje po rozwiązaniu umowy o pracę

Wynika z nich, że pracodawca zobowiązany jest wypłacić ekwiwalent pieniężny jedynie w sytuacji, kiedy dojdzie do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi, który tego urlopu nie wykorzystał. Nie może tego zrobić w czasie trwania stosunku pracy.

Dodatkowo, firma nie ma też obowiązku wypłacenia ekwiwalentu, jeśli po wygaśnięciu umowy pracownik podpisze z nią nową umowę o pracę.

Czytaj też: Będą dwie dodatkowe przerwy w pracy. Nowe przepisy

Jest jednak inna sytuacja, kiedy taki ekwiwalent musi zostać wypłacony. Jak tłumaczy Państwo Inspekcja Pracy, jeżeli pracodawca wbrew obowiązującym przepisom nie udzieli zaległego urlopu w odpowiednim terminie, to popełni wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Nie oznacza to jednak, że nieudzielony w terminie urlop zaległy przepada i pracownik jest poszkodowany.

Czytaj też: Możesz stracić urlop, przypilnuj jednej rzeczy. Ten przepis lepiej znać

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Możesz nie dostać pieniędzy za urlop. Ważny przepis, którego wiele osób nie zna
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Anna 2022-09-15 16:36:00

    Ekwiwalent za urlop można otrzymać wyłącznie po zakończeniu stosunku pracy, za wykroczenie przeciw prawom pracownika polegqjace na nieudzieleniu urlopu w nterminie najwyżej pracidawca zaplaci mandat, a nie pracownik otrzyma pieniądze.

  • CFO 2022-09-15 15:14:22

    Chodzi chyba o zaległy urlop za 2021, a nie 2022.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA