PARTNERZY PORTALU

Możesz dostać pieniądze z "chorobowego", kiedy jesteś zdrowy. Oto, co trzeba zrobić

  • KDS
  • 30 lis 2022 12:03

Osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dostaną zasiłek chorobowy w czasie własnej choroby. Z ubezpieczenia chorobowego możemy korzystać jednak także wtedy, gdy jesteśmy zdrowi, ale musimy zaopiekować się bliskim. Wówczas przysługuje nam zasiłek opiekuńczy. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach i na ile dni w roku można otrzymać to świadczenie.

Możesz dostać pieniądze z "chorobowego", kiedy jesteś zdrowy. Oto, co trzeba zrobić
W przypadku zatrudnienia na umowę zlecenie czy inną umowę agencyjną, ale też prowadzenia działalności gospodarczej ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Jest ono obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę.
  • W przypadku zatrudnienia na umowę zlecenia, czy inną umowę agencyjną, ale też prowadzenia działalności gospodarczej takie ubezpieczenie jest dobrowolne.
  • W zależności od tego, w jakim wieku jest osoba, którą mamy się opiekować oraz czy posiada niepełnosprawność, zasiłek przysługuje w ilości od 60 do 14 dni w roku.

- Warto wiedzieć co nam daje podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Otóż ze świadczeń z tego ubezpieczenia możemy korzystać nie tylko w sytuacji, gdy sami zachorujemy, ale także wtedy, gdy musimy zaopiekować się chorym członkiem rodziny, np. dzieckiem, małżonkiem, rodzicem, bratem czy teściową. Wówczas za czas opieki nad chorym będzie nam przysługiwał zasiłek opiekuńczy – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Czytaj więcej: To byłaby prawdziwa rewolucja i ratunek dla wielu firm. Chodzi o pensje

Przepisy określają na ile dni w roku kalendarzowym można otrzymać zasiłek opiekuńczy. Ten limit zależy m.in. od tego, kim będziemy się opiekować i w jakich sytuacjach.

Na ile dni przysługuje zasiłek opiekuńczy? 

Zasiłek opiekuńczy można otrzymać maksymalnie na 60 dni w roku kalendarzowym, jeśli opiekujemy się:

  • chorym dzieckiem do ukończenia 14 lat,
  • zdrowym dzieckiem do ukończenia 8 lat w określonych przepisami sytuacjach, np. z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka czy przedszkola, do którego dziecko uczęszcza.

Prawo do zasiłku mają na równi matka i ojciec dziecka, jednak zasiłek może otrzymać za dany okres tylko jeden z rodziców, ten który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Zasiłek opiekuńczy przysługuje wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę. Nie dotyczy to opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2.

W jakich sytuacjach zasiłek opiekuńczy wynosi 30 dni?

Z zasiłku opiekuńczego do 30 dni w roku kalendarzowym można skorzystać, jeśli opiekujemy się:

  • niepełnosprawnym dzieckiem, które ukończyło 8 lat, ale ma mniej niż 18 lat – w związku z porodem, chorobą albo pobytem w szpitalu małżonka lub rodzica dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem,
  • chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 14 lat, ale ma mniej niż 18 lat.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Możesz dostać pieniądze z "chorobowego", kiedy jesteś zdrowy. Oto, co trzeba zrobić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA