- km
- •20 sty 2023 11:44
Jedną z zasad prawa pracy jest pięciodniowy tydzień pracy. Art. 129 § 1 Kodeksu pracy mówi, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. A to oznacza, że w tygodniu, pod pewnymi warunkami, można pracować więcej niż standardowe pięć dni.

Z zapisów kodeksu pracy wynika, że w okresie rozliczeniowym tydzień pracy powinien obejmować 5 dni pracy i 2 dni wolne.
Pierwszym z nich jest ustawowo wolna niedziela. Pracownikom wykonującym dozwoloną pracę w niedzielę udzielony jest w zamian dzień wolny.
Drugi dzień wolny nie został przez ustawodawcę wskazany, dlatego powinien zostać określony w rozkładzie czasu pracy. Co ważne, niekoniecznie musi być to sobota. Ponadto dni wolne od pracy mogą być rozkładane równomiernie na poszczególne tygodnie lub kumulowane w zależności od potrzeb pracodawcy.
Pracownikowi należy jednak zagwarantować nieprzerwany odpoczynek trwający minimum 35 godzin w każdym tygodniu.
Praca 6 dni w tygodniu jest możliwa
To oznacza, że stosowanie rozkładów czasu pracy przewidujących pracę przez więcej niż 5 dni w ciągu tygodnia jest możliwe. Trzeba jednak równocześnie ustalić odpowiednio mniejszą liczbę dni pracy w innych tygodniach danego okresu rozliczeniowego, przy zachowaniu niezbędnej liczby dni wolnych od pracy.
Prawnie nie jest dopuszczalne, by praca odbywała się przez sześć dni w tygodniu w każdym tygodniu okresu rozliczeniowego. Tydzień, w którym praca wykonywana jest przez sześć dni powinien zostać zrównoważony tygodniami, w których pracujemy mniej niż pięć dni.

Czytaj więcej
Będą dwie dodatkowe przerwy w pracy. Nowe przepisyO tym trzeba pamiętać planując tydzień pracy


KOMENTARZE (5)