PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Może zniknąć prawie połowa bezrobotnych. Wszystko przez zmianę przepisów

  • jk
  • 4 paź 2022 16:45

Projekt ustawy o aktywności zawodowej ma wprowadzić zmiany w urzędach pracy. Jedną z nich jest oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego. Po zmianie przepisów wystarczy, że bezrobotni złożą wniosek do ZUS i zostaną objęci ubezpieczeniem.

Może zniknąć prawie połowa bezrobotnych. Wszystko przez zmianę przepisów
Niemal połowę osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy stanowią osoby długotrwale bezrobotne (Fot. Aleksandra Helbin)
REKLAMA
  • Urzędnicy często zajmują się obsługą osób ubiegających się jedynie o uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego, a nie faktyczne poszukujących pracy.
  • W 2020 r. spośród osób bezrobotnych, z którymi doradca klienta z urzędu pracy przeprowadził rozmowę w celu zbadania ich potrzeb, 57,6 proc. jako główny powód swojej rejestracji w urzędzie pracy wskazało potrzebę uzyskania prawa do ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Gdy to się zmieni, urzędnicy będą mogli skoncentrować swoje działania na udzielaniu pomocy bezrobotnym i pracodawcom.

Jak czytamy w uzasadnieniu projekt ustawy o aktywności zawodowej, dotychczasowy system funkcjonowania urzędów pracy i aktywizacji bezrobotnych nie odpowiada w pełni na potrzeby rynku pracy.

Długotrwale bezrobotni w urzędach pracy

Problemem jest fakt, że pośredniaki zajmują się zadaniami niezwiązanymi z aktywizacją zawodową - obsługą osób ubiegających się jedynie o uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego, a nie faktyczne poszukujących pracy.

- Większość zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych faktycznie nie jest zainteresowana podjęciem zatrudnienia, a rejestracja zapewnia im dostęp do bezpłatnego korzystania ze świadczeń medycznych, czasami również socjalnych. Potwierdza to utrzymujący się od lat wysoki odsetek osób długotrwale bezrobotnych pozostających w tych rejestrach, nawet w okresach, gdy sytuacja na rynku pracy była bardzo dobra - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Czytaj więcej: Firmy ich potrzebują. Najlepsi zarabiają niemal dwa razy więcej niż średnia krajowa

Na ten problem eksperci ds. rynku pracy zwracają uwagę od lat. Niemal połowę osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy stanowią osoby długotrwale bezrobotne, przebywające poza rynkiem dłużej niż rok. Jak podaje GUS na koniec
drugiego kwartału 2022 r. było ich  375,2 tys., co stanowiło 45,9 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych bezrobotnych.

Grupa ta stanowi wyzwanie, ponieważ bardzo trudno ją zaktywizować.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Może zniknąć prawie połowa bezrobotnych. Wszystko przez zmianę przepisów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA