Mordasewicz: Zrezygnujmy z podziału na umowy o pracę na czas określony i nieokreślony

- Powinniśmy wprowadzić jedną umowę, w której okres wypowiedzenia byłby powiązany ze stażem pracy - uważa Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mordasewicz: Zrezygnujmy z podziału na umowy o pracę na czas określony i nieokreślony

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

27 maj 2015 10:32


"Powinniśmy ograniczać patologie polegające na tym, że w sytuacji, w której powinna być zawarta umowa o pracę, czyli wtedy, gdy praca wykonywana jest w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę i pod jego nadzorem, powinna być zawierana umowa kodeksowa, czyli umowa o pracę. Państwowa Inspekcja Pracy powinna dokonywać kontroli. My, pracodawcy, jesteśmy przeciwko takiemu naciąganiu, ponieważ dla nas osoby zatrudniające na umowach cywilnoprawnych stanowią nieuczciwą konkurencję" - powiedział Mordasewicz.

Jak dodał, jest na to rozwiązanie. Wyjaśnił, że instytucje publiczne, które rocznie dokonują zamówień na ok. 150 mld zł, powinny w warunkach przetargu zaznaczać, że pracujące przy danym zamówieniu osoby muszą być zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Ale wtedy, jeżeli na to wskazuje charakter wykonywanej pracy.

Wypowiedzenie zależne od stażu pracy

Ekspert uważa też, że należy zrezygnować w Polsce z podziału na umowy o pracę na czas określony i na czas nieokreślony. "Powinniśmy wprowadzić jedną umowę, w której okres wypowiedzenia byłby powiązany ze stażem pracy" - wyjaśnił.

Temat tzw. umów śmieciowych pojawił się przy okazji wyborczej kampanii prezydenckiej. Kandydaci zwracali uwagę na to, że należy znaleźć dla niego rozwiązanie. O walkę ze "śmieciówkami" apelują też związkowcy. Zdaniem prezydenta-elekta Andrzeja Dudy, umowy te należy znieść i zastąpić je umowami o pracę. Zapowiedział, że chce taki plan realizować.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

sondor 2015-05-28 15:58:49

Spytam jedno- czy Mordasiewicz kiedykolwiek pracował na umowie o dzieło, na zlecenie lub umowie czasowej - jeżeli nie! to niech wogóle nie wypowiada się na ten temat.

Mordka 2015-05-28 11:53:53

Patologię samo państwo tworzy, gdyby zależało im na obywatelach to już dawno wprowadziliby zasadę, że nawet umowa zlecenie jest respektowana jako czas pracy liczący się do emerytury czy pozwalająca na skorzystanie z publicznej służby zdrowia. Składki to potrafią nakładać tylko guzik w zamian. Wcale nie dziwię się pracodawcom, że unikają zatrudnieni. To stałe koszty nie z tej ziemi. Niewspółmierne do zysków. Dlatego tyle firm się zamyka.

ludzio 2015-05-27 16:48:19

lewiatan juz próbuje wcisnąć swoje rozwiązania!!! jak zwykle !!!! zaraz będa straszyć większym bezrobociem!! jak zwykle!! IM SIE WYDAJE ,ŻE TEN KRAJ NALEŻY TYLKO DO TYCH CO MAJA FORSE!!! Naród im wyjasni to przy jesiennych wyborach - kto tu jest PANEM!!