×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Monitoring pracowników, zarządzanie: Jak pracodawcy kontrolują pracowników?

  • Justyna Koc
    jk
  • 29 lis 2017 10:29

Niektóre firmy wprost informują, że w zaawansowany sposób kontrolują pracowników. Większość pracodawców śledzi jednak podwładnych bez informowania, wykorzystując do tego Facebooka, telefony, monitoring, a nawet detektywów.

Monitoring pracowników, zarządzanie: Jak pracodawcy kontrolują pracowników?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Marek ma dwoje dzieci, w pracy od czasu do czasu drukował materiały edukacyjne. W końcu został wezwany na dywanik do przełożonego. – Pokazał mi miesięczny bilans wydruków z mojego komputera i powiedział, że wie, że drukuję dokumenty niezwiązane z firmą, bo jest ich za dużo. Zrobiło mi się wstyd – mówi Marek.

Szef przyjął jego tłumaczenia, że robił to bezmyślnie i z pośpiechu. - Zawsze po pracy biegłem po dzieci do szkoły. Drukowanie w biurze było wygodne. Dogadałem się, że będę mógł robić wydruki za opłatą – mówi.

Szpieg w komputerze

W przypadku Karoliny pracującej w jednostce samorządowej, podejrzenia szefa rozpoczęły się od częstych wizyt kuriera w firmie. Szef zaczął zastanawiać się, czy Karolina zamawia produkty, które przywoził kurier w domu, czy w trakcie pracy. Komputerowy szpieg szybko wykazał, że pracownicy zdarzało się surfować po sieci w trakcie pracy. Otrzymała naganę do akt.

- Mój szef od początku poinformował zespół, że komputery firmowe mają służyć jedynie do celów firmy. Nikt nie ma zdjęć rodziny na pulpicie, za to każdy ma wgląd do poczty osoby z teamu. Komputery są na podglądzie, szef może w każdym momencie zerknąć, co robimy. Jesteśmy jednak tego świadomi – mówi Ewelina, która pracuje w biurze PR.

Dodaje, że część znajomych ma tylko podejrzenia, że szef ich kontroluje. Podejrzliwość kadr zarządzających podsycają zresztą najnowsze dane Gemiusa, z których wynika, że aż 93 proc. pracowników korzysta w pracy z internetu w celach prywatnych. Szefowie mają też świadomość, że pracownicy mogą skorzystać w trakcie pracy ze smartfonów.

Szef na Facebooku

Bywa, że szef nie potrzebuje skomplikowanych narzędzi do śledzenia pracownika, bo ma go na Facebooku. Jeśli więc w trakcie godzin pracy członkowie zespołu będą publikować posty, komentować i lajkować, wcześniej czy później mogą narazić się na reakcję szefa – zauważa Joanna Żukowska, ekspertka serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

Pracownicza karta

Wieloletni pracownicy lekceważą często istotę „wejściówki”. Zdarza się, że zapominają karty, wchodzą na wejściówkę kolegi, odbijają ją z opóźnieniem. Kiedy w firmie dzieje się dobrze, to nie jest problemem. Jeśli jednak szef ma zadanie zwolnić część zespołu, może szukać wszelkich przewinień. Nieodpowiednio odbijana karta to dowód lekceważenia obowiązków pracowniczych „czarno na białym”.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Monitoring pracowników, zarządzanie: Jak pracodawcy kontrolują pracowników?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA