System rekonwersji, czyli aktywizacji zawodowej żołnierzy odchodzących ze służby, jest efektywny i nowoczesny - zapewnił Wojciech Drobny, dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych MON, który w środę (10 lipca) przedstawił senackiej komisji obrony informację dotyczącą tego systemu.

- Dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych MON ocenił, że obecny system aktywizacji zawodowej żołnierzy jest kompletny, efektywny i nowoczesny.
- Za realizację zadań rekonwersji w Polsce odpowiada podległy mu departament Spraw Socjalnych MON, w którym jest wydział do spraw rekonwersji nadzorujący ten proces w całych siłach zbrojnych.
- Z doradztwa zawodowego żołnierze mogą korzystać już po trzech latach służby wojskowej.
W Warszawie działa Centralny Ośrodek Aktywizacji Zawodowej, który jest instytucja wiodącą dla ośrodków terenowych. Obsługuje też województwo mazowieckie i łódzkie. Ponadto terenowe Ośrodki Aktywizacji Zawodowej funkcjonują: w Gdyni, Bydgoszczy, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Olsztynie i Wrocławiu. Ośrodki te świadczą usługi doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy.
W systemie rekonwersji uczestniczą też Wojskowe Biura Emerytalne w tych samych miastach, które decydują o przekwalifikowaniu byłych żołnierzy i finansują je. Rekonwersje wpierają Wojewódzkie Sztaby Wojskowe (są w każdym województwie), które prowadzą działania informacyjne i pośredniczą w pozyskiwaniu pracy na stanowiska związane z obronnością. Instytucje terenowe odpowiedzialne za rekonwersję swoim zasięgiem pokrywają cały obszar kraju.
W myśl przepisów, uprawnionymi do pomocy rekonwersyjnej są wszyscy żołnierze, poza: zwolnionymi ze służby w wyniku zrzeczenia się obywatelstwa polskiego; prawomocnego orzeczenia o wymierzeniu kary dyscyplinarnej usunięcia z zawodowej służby wojskowej; prawomocnego orzeczenia środków karnych pozbawienia praw publicznych, wydalenia z zawodowej służby wojskowej lub zakazu wykonywania zawodu żołnierza zawodowego; skazania prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności (aresztu wojskowego) bez warunkowego zawieszenia jej wykonania; prawomocnego ukarania przez organ właściwego samorządu zawodowego karą zawieszenia lub pozbawienia prawa wykonywania zawodu w przypadku specjalności zawodowej.
Rekonwersja jest też adresowana do małżonków i dzieci żołnierzy, którzy ponieśli śmierć podczas służby lub zmarli w okresie trzech lat od zakończenia służby na skutek wypadku lub choroby powstałej podczas jej pełnienia.

KOMENTARZE (0)