PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Molestowanie seksualne na polskich uczelniach. Studenci nie są odpowiednio chronieni?

Uczelnie w Polsce nie wykazują aktywności w zakresie zapobiegania zjawiskom molestowania i molestowania seksualnego. Tylko 14 spośród 93 uczelni ma w swoich strukturach dział, którego zadaniem jest przeciwdziałanie dyskryminacji - mówi Julia Gerlich, autorka raportu „Molestowanie na polskich uczelniach publicznych”.

 • Justyna Koc
  jk
 • 23 lip 2019 16:50
Molestowanie seksualne na polskich uczelniach. Studenci nie są odpowiednio chronieni?
25 uczelni wyższych wskazało, że doszło do naruszeń, które mogłyby wypełniać znamiona molestowania (fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
 • Jak wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, od momentu rozpoczęcia studiów ok. 41 proc. studentów i studentek doświadczyło molestowania.
 • Spośród wszystkich badanych uczelni 66 stwierdziło brak przypadków molestowania.
 • Natomiast 25 uczelni wskazało, że doszło do naruszeń, które mogłyby wypełniać znamiona molestowania lub molestowania seksualnego.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała raport „Molestowanie na polskich uczelniach publicznych”. Badania i analizy były prowadzone w 2018 i 2019 roku.

Z informacji pozyskanych przez fundację wynika, że w latach 2010-2018 doszło do zgłoszeń 50 przypadków sytuacji, w których prowadzono postępowania wyjaśniające lub dyscyplinarne w kontekście dyskryminacji bądź molestowania lub molestowania seksualnego. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Spośród wszystkich badanych uczelni 66 wskazało, że nie zgłoszono tam żadnych przypadków molestowania. Natomiast 25 uczelni wyższych wskazało, że doszło do naruszeń, które mogłyby wypełniać znamiona molestowania lub molestowania seksualnego. Do tych kwestii nie odniosła się Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, a także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który
wskazał, że przekazanie takiej informacji wymagałoby zbyt dużego przetworzenia danych.

Jak wynika z raportu, od momentu rozpoczęcia studiów ok. 41 proc. studentów i studentek doświadczyło molestowania. W podziale na płeć było to 31 proc. mężczyzn i 47 proc. kobiet.

Standardowym sposobem reagowania na zjawiska molestowania i molestowania seksualnego jest stosowanie procedury odpowiedzialności dyscyplinarnej. Na uczelniach nie wprowadzono szczególnych rozwiązań, które miałyby zapewnić bezpieczeństwo i poczucie komfortu potencjalnym ofiarom.

Przykładowo na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie miał miejsce jeden przypadek molestowania seksualnego studentki przez nauczyciela akademickiego. Sprawa trafiła do komisji dyscyplinarnej. Ostatecznie została umorzona przez brak dowodów.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim miały miejsca trzy przypadki molestowania - pierwszy dotyczył molestowania seksualnego, drugi obraźliwego zachowania, a trzeci żartów o podtekście seksualnym. Wszystkie dotyczyły działań pracownika akademickiego względem studentów.

Z kolei na Uniwersytecie Warszawskim miało miejsce 9 zgłoszeń. Komisja dyscyplinarna udzieliła upomnienia i kary nagany względem obwinionych. Jedna ze spraw uległa przedawnieniu.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu jeden ze studentów rozpowszechniał nagi wizerunek innego studenta. Drugi przypadek to oskarżenia doktorantki wobec pracownika naukowe dotyczące molestowania seksualnego. Obie sprawy są w toku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Molestowanie seksualne na polskich uczelniach. Studenci nie są odpowiednio chronieni?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Joanna 2019-07-24 15:25:29

  Molestowanie i znęcanie psychiczne, wyśmiewanie studenta i nikt nic z tym nie robi. Władze uczelni nie reagują bo twierdzą, że to nie możliwe.

 • Goj 2019-07-24 06:46:51

  A przoduje zapewnie Uniwersytet Warszawski

 • Anna 2019-07-23 18:58:56

  Kiedy to władze wezmą pod lupę molestowanie na uczelniach. Może za mało się o tym mówi po prostu

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA