PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Moderator Facebooka opowiedział, jak wygląda jego praca. "Moje życie to horror"

  • Autor: PAP/JP
  • 11 maj 2022 10:48

Były moderator Facebooka wniósł pozew przeciwko koncernowi Meta z powodu złych warunków pracy, m.in. nieregularnych płac, nieodpowiedniego wsparcia zdrowia psychicznego, niszczeniu związków zawodowych oraz naruszaniu ich prywatności i godności - informuje we wtorek Reuters.

Moderator Facebooka opowiedział, jak wygląda jego praca. "Moje życie to horror"
Facebook będzie musiał ujawnić wiele na temat tego, jak prowadzą swoje moderacje - powiedział członek Mozilla Foundation (fot. Pixabay)
REKLAMA

Pozywający Daniel Motaung występuje w imieniu większej grupy i domaga się rekompensaty finansowej, tego, by moderatorzy zewnętrzni otrzymali taką samą opiekę zdrowotną i płace jak pracownicy Meta, ochrony praw związkowych oraz niezależnego audytu w zakresie przestrzegania praw człowieka.

Na całym świecie tysiące moderatorów przegląda posty w mediach społecznościowych, które mogą przedstawiać przemoc, nagość, rasizm lub inne obraźliwe treści. Pierwszy film, który moderował Motaung przedstawiał ścięcie głowy.

"Zdiagnozowano u mnie ciężki zespół stresu pourazowego. Moje życie to horror" - powiedział Motaung Reuterowi.

Prawnicy Motaunga powiedzieli, że Meta i zatrudniająca Motaunga firma outsourcingowa Sama stworzyły niebezpieczne i poniżające dla pracowników środowisko, w którym pracownicy nie mieli takiej samej ochrony jak pracownicy w innych krajach.

"Jeśli w Dublinie ludzie nie mogą patrzeć na szkodliwe treści przez dwie godziny, powinno to być wszędzie regułą. Jeśli potrzebują dyżurnego psychologa, powinno to mieć zastosowanie wszędzie" - podkreśliła prawniczka Motaunga Mercy Mutemi.

"To może wywołać efekt domina. Facebook będzie musiał ujawnić wiele na temat tego, jak prowadzą swoje moderacje" - powiedział Odanga Madung, członek Mozilla Foundation, globalnej organizacji non-profit z siedzibą w USA zajmującej się prawami do Internetu.

W 2021 roku zatwierdzono w Kalifornii ugodę o wartości 85 mln dolarów między Facebookiem a ponad 10 tys. moderatorów treści, którzy oskarżyli firmę o brak ochrony przed urazami psychicznymi wynikającymi z kontaktu z wstrząsającymi obrazami i przemocą. Facebook nie przyznał się do wykroczenia w tej sprawie, ale zgodził się podjąć środki w celu zapewnienia moderatorom zatrudnionym przez zewnętrzne firmy bezpieczniejszego środowiska pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Moderator Facebooka opowiedział, jak wygląda jego praca. "Moje życie to horror"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA