PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Mobbing w znanej spółce medialnej. Inspekcja pracy wkracza do firmy

 • Autor: PAP/JP
 • 30 cze 2022 15:06

W piątek rozpocznie się planowana kontrola w spółce Ringier Axel Springer Polska – poinformował rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy Juliusz Głuski-Schimmer. Powodem, jak przekazał, jest rosnąca liczba doniesień medialnych o występowaniu w spółce działań mających charakter mobbingu.

Mobbing w znanej spółce medialnej. Inspekcja pracy wkracza do firmy
PIP sprawdzi, czy w Ringier Axel Springer dochodziło do mobbingu (fot. pip.gov.pl)
REKLAMA
 • Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy przekazał w czwartek w komunikacie o zaplanowanym na piątek rozpoczęciu kontroli w Ringier Axel Springer Polska.
 • Spółka RASP jest właścicielem m.in. tygodnika "Newsweek Polska", miesięcznika "Forbes" czy portalu Onet.pl.
 • Powodem, jak przekazał rzecznik, jest rosnąca liczba doniesień medialnych o występowaniu działań mających charakter mobbingu - w tym opis konkretnych zachowań oraz potencjalnych ofiar. W związku z tym Inspekcja zadecydowała o przeprowadzeniu czynności kontrolnych.

W komunikacie znalazły się informacje przedstawiające działania antymobbingowe podejmowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Jej rolą, jak zaznaczono, jest wspieranie działań pracodawcy w przeciwdziałaniu zjawisku mobbingu i reagowanie na zgłaszane przez pracowników skargi.

"Należy przy tym podkreślić, że ze względu na brak rozwiązań prawnych umożliwiających rozstrzyganie przez inspektora pracy o wystąpieniu tych zjawisk, jego działania sprowadzają się w tym przypadku do dokonań prewencyjnych, takich jak weryfikacja procedur obowiązujących u pracodawcy, w tym wszelkich regulaminów antymobbingowych i antydyskryminacyjnych, na sprawdzaniu, czy pracownik ma realne możliwości zgłoszenia zjawisk niepożądanych oraz na występowaniu do pracodawcy o wprowadzenie stosownych procedur w przypadku ich braku" - zaznaczyła PIP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jednocześnie podkreślono, że jedynym organem uprawnionym do ostatecznego weryfikowania wystąpienia mobbingu czy dyskryminacji jest sąd. To ta instytucja na podstawie zebranego materiału dowodowego ustala, czy doszło do takiego zjawiska i ewentualnie orzeka o stosownych odszkodowaniach dla poszkodowanego pracownika.

Jak wytłumaczono, zgodnie z Kodeksem pracy obowiązek przeciwdziałania mobbingowi spoczywa na pracodawcy. Wśród działań podejmowanych przez pracodawcę na rzecz przeciwdziałania mobbingowi Inspekcja wskazała zapewnienie pracownikom edukacji w tym zakresie, szkolenie pracowników, tworzenie procedur antymobbingowych oraz antydyskryminacyjnych, przeprowadzanie postępowań wyjaśniających w przypadku zgłoszenia skargi pracownika na wystąpienie zjawisk niepożądanych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Mobbing w znanej spółce medialnej. Inspekcja pracy wkracza do firmy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • zbyszko 2022-07-08 22:26:26

  Może PIP by się tak zainteresował tym co się dzieje w firmie Milmex w Sosnowcu? Od 9 lat nie dostajemy tam wynagrodzeń.

 • Praworzadność? 2022-06-30 20:37:29

  W tym niemieckim raju?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA