PARTNERZY PORTALU

Mobbing w miejscu pracy. Jakie prawa ma nękany pracownik?

- W sytuacji gdy menedżer nęka cały zespół, nie zostaje spełniony ostatni warunek, czyli zachowanie nie ma na celu wyizolowania danej osoby z zespołu. Tego typu sprawy pojawiają się w sądzie. Pracownicy udowodniają nieodpowiednie zachowanie szefa. Okazuje się jednak, że przełożony w taki sam sposób traktuje pozostałych członków zespołu. Zachowanie to jest oczywiście bezprawne, jednak nie jest mobbingiem – tłumaczy dr Magdalena Kuba.

Mobbing w miejscu pracy. Jakie prawa ma nękany pracownik?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Złożona definicja mobbingu utrudnia pracownikom wygranie procesu w sądzie.
  • Jednak rośnie świadomość prawna i społeczna pracowników, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zgłoszenie nieodpowiednich zachowań swoich przełożonych.
  • W walce z mobbingiem może również pomóc inicjatywa "Zero tolerancji dla mobbingu, krzyku, płaczu w firmie” zorganizowana przez serwis GoWork.pl.

Skala dyskryminacji i mobbingu w Polsce jest coraz większa. W 2017 roku w sądach toczyło się blisko 2,5 tys. spraw w tym zakresie, ale problem może być znacznie bardziej powszechny.

Co jednak istotne, świadomość pracowników rośnie, o czym może świadczyć rosnąca liczba skarg składanych do Państwowej Inspekcji Pracy. Jak wynika z danych PIP, w 2005 roku było ich 207. Dziesięć lat później, w 2015 roku, liczba skarg wzrosła aż do 2495. W 2017 roku nieznacznie spadła – do 2235.

- Rośnie świadomość prawna i społeczna pracowników, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zgłoszenie nieodpowiednich zachowań swoich przełożonych. Pracownicy składają coraz więcej skarg do PIP, licząc na to, że kontrola inspektorów pracy rozwiąże problem. Wszystko jednak zależy od ewentualnego rozstrzygnięcia sądowego, ponieważ inspekcja pracy może wydać jedynie zalecenie – komentuje dr Magdalena Kuba, prawnik z Katedry Prawa Pracy Akademii Leona Koźmińskiego.

Złożona definicja mobbingu

Tu jednak pojawiają się schody. Powództwa mobbingowanych pracowników nierzadko są oddalane przez sąd, przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszy z nich jest związany ze złożonością definicji mobbingu w Kodeksie pracy.

- Z punktu widzenia pozaprawniczej literatury chodzi, najkrócej mówiąc, o nękanie człowieka. Sprawa komplikuje się, gdy zajrzymy do Kodeksu pracy. Mobbing to nękanie pracownika, które ma charakter długotrwały i uporczywy, a więc musi trwać dłuższy czas. Ponadto zachowania te mają doprowadzić do spadku samooceny zawodowej. Ten element jest krytykowany, ponieważ osoba, która jest bardziej odporna psychicznie i ma wyższe poczucie własnej wartości, zgodnie z definicją – choć brzmi to absurdalnie – powinna pozwolić na nękanie ze strony szefa tak długo, aż samoocena zacznie spadać – ocenia dr Magdalena Kuba.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Mobbing w miejscu pracy. Jakie prawa ma nękany pracownik?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • wnikliwa 2019-05-15 07:33:14

    reklama doskonała. gratuluje

  • Marek 2019-05-01 17:27:51

    Mi w sądzie pomogły wygrać nagrania głosowe. Dyktafon U350 od Esonic to mega dyskretny sprzęt który zawsze mogłem mieć niewidoczny w kieszeni. sprawdził się do tego idealnie. Czuje dużą satysfakcje, że udało mi się przejść ten etap.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA