×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mobbing, przemoc słowna i fizyczna w pracy. Kodeks pracy wymaga zmiany

  • Anna Trojanowska
    AT
  • Opublikowano: 9 paź 2019 11:49

46 proc. pracowników padło ofiarą mobbingu, ponad połowa doświadczyła przemocy słownej, a 14 proc. przemocy fizycznej w pracy - wynika z najnowszego raportu "Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019". - W Kodeksie pracy nadal brakuje w nowoczesnego i holistycznego spojrzenia na regulacje w zakresie prawa pracy, w tym na zagrożenia psychospołeczne. Najwyższy czas, aby zainicjować działania, które pozytywnie wpłyną na środowisko pracy - alarmuje Anna Jabłońska, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Mobbing, przemoc słowna i fizyczna w pracy. Kodeks pracy wymaga zmiany
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Dane z raportu "Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019" pokazują, że skala występowania negatywnych zjawisk psychospołecznych na rynku pracy jest ogromna.
  • 46 proc. pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych przyznało, że padło ofiarą mobbingu. Ponad połowa doświadczyła przemocy słownej, a 14 proc. przemocy fizycznej w miejscu pracy - wynika z raportu
  • To dobry moment, aby bić na alarm i wprowadzić odpowiednie regulacje, które wyposażają pracodawcę, w tym służby BHP w odpowiednie narzędzia do walki z zagrożeniami psychospołecznymi – twierdzi Przemysław Lewicki, kierownik ds. BHP i Zarządzania Ciągłością Biznesu DHL Supply, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Zmiany w środowisku pracy oraz rosnący udział usług w sektorze zatrudnienia znacząco wpłynęły na formy organizacji wykonywania obowiązków. Zjawiska te powodują modyfikację wyzwań, przed jakimi stają służby BHP.

Zagrożenia psychospołeczne są definiowane jako nowo powstałe czynniki ryzyka. Nie zagrażają one wprost fizycznie pracownikowi, natomiast ich występowanie prowadzi do szkód w zdrowiu somatycznym, psychicznym i społecznym pracowników, a w konsekwencji absencji, spadku efektywności czy decyzji o odejściu z pracy, co przekłada się na kondycję całej organizacji.

- W ciągu ostatniej dekady na rynku pracy miały miejsce dynamiczne przekształcenia kultury pracy, zmiany organizacyjne i pokoleniowe. Niestety z regulacyjnego punktu widzenia polskie prawo pracy nie nadążało za nimi. W efekcie zmiany w zakresie środowiska pracy i niedostosowanie do nich przepisów wywiera negatywny wpływ na polskiego pracownika, a także stwarza zagrożenie dla rodzimych firm - uważa Anna Jabłońska, dyrektor zarządzająca CWS Polska, przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy.

46 proc. pracowników padło ofiarą mobbingu (Źródło: Raport Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019)
46 proc. pracowników padło ofiarą mobbingu (Źródło: Raport Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mobbing, przemoc słowna i fizyczna w pracy. Kodeks pracy wymaga zmiany
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA