×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mobbing po polsku. Jak zapobiec nękaniu w miejscu pracy?

  • Justyna Koc
    jk
  • 7 maj 2019 11:56

Przeciążenie pracą i związany z tym wysoki poziom stresu, rywalizacja i dążenie do awansów, stale rosnące oczekiwania związane z efektywnością, tkwienie w nieustannej zmianie, ale przede wszystkim brak możliwości rozwoju kwalifikacji i źle przygotowany system kształcenia. To nie najczęściej wymieniane przez zatrudnionych motywatory zmiany pracy, ale przyczyny występowania mobbingu na polskim rynku pracy, który niestety już od wielu lat jest jego stałym i niechlubnym elementem.

Mobbing po polsku. Jak zapobiec nękaniu w miejscu pracy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Mobbing to działanie lub zachowanie dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go.
  • Źródłem mobbingu nie musi być tylko przełożony, ale również współpracownicy zajmujący równorzędne oraz niższe stanowiska.
  • Obowiązek przeciwdziałania mobbingowi, spoczywający na organizacjach, nie polega jedynie na podejmowaniu działań dotyczących zaistniałych już sytuacji, ale również ich stałemu zapobieganiu, poprzez działania realne i efektywne.

Liczba pozwów dot. mobbingu w miejscu pracy trafiających na kanwę sądową wzrasta - już w 2017 roku rozpatrywanych było blisko 2,5 tysiąca takich spraw, gdy w 2015 roku było ich aż pięć razy mniej. Co roku kilka tysięcy zgłoszeń trafia również bezpośrednio do Państwowej Inspekcji Pracy, choć nie mogą być rozpatrzone przez ten organ, to fakt ten potwierdza rozmiary problemu.

Z szacunków różnych instytucji wynika, że w ostatnich kilku latach, nawet co szósty zatrudniony w Polsce mógł paść ofiarą mobbingu, a co trzeci był świadkiem takiego traktowania innych na płaszczyźnie zawodowej. Aktualny wzrost skali zjawiska jest powiązany z tempem życia i zachodzących w nim zmian i brakiem edukacji w tym zakresie.

Czytaj też: Mobbing w miejscu pracy. Jakie prawa ma nękany pracownik?

Kodeksowa definicja mobbingu mówi o działaniu lub zachowaniu dotyczącym pracownika, lub skierowanym przeciwko niemu, polegającym na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go. Zachowania te mogą wywoływać u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, mają na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu.

Źródłem mobbingu nie musi być tylko przełożony, ale również współpracownicy zajmujący równorzędne oraz niższe stanowiska. Przejawiać się on może w formie: złośliwości, wyzwisk, obraźliwych gestów, ośmieszania, zlecania bezzasadnych czynności, lekceważenia i ignorowania, gróźb, izolowania, ale również zachowań o podtekście seksualnym. By były one jednak uznane za mobbing, muszą być uporczywe i występować przez dłuższy czas, a także być możliwe do udowodnienia w sposób niepodważalny.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mobbing po polsku. Jak zapobiec nękaniu w miejscu pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA