×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mniejsze odprawy, przymusowe urlopy, praca zdalna. Pracodawcy chwalą nową tarczę

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 21 maj 2020 14:47

Doprecyzowanie zasad pracy zdalnej, czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów, ograniczenie odpraw do dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia czy też możliwość częściowego zawieszenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zawieszenia postanowień zbiorowych układów pracy. M.in. takie zapisy znalazły się w kolejnym pakiecie Tarczy Antykryzysowej.

Mniejsze odprawy, przymusowe urlopy, praca zdalna. Pracodawcy chwalą nową tarczę
Główne siły i środki w Tarczy 4.0 rząd kieruje na ochronę miejsc pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

- Nasze propozycje wypracowaliśmy w dialogu z przedstawicielami pracowników, w tym w szczególności z NSZZ "Solidarność". Jesteśmy też w stałym kontakcie z przedsiębiorcami czy samorządami - powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak zaznaczyła, głównym celem tarczy jest obrona polskich przedsiębiorstw, miejsc pracy i konsumentów przed negatywnymi skutkami COVID-19.

Także wicemister pracy Stanisław Szwed podkreślił na antenie Polskiego Radia, że główne siły i środki w Tarczy 4.0 rząd kieruje na ochronę miejsc pracy.

Tarcza 4.0 dla ochrony miejsc pracy

Przedstawiona przez rząd propozycja zakłada m.in. doprecyzowanie zasad wykonywania pracy zdalnej. Ma to pomóc w równym traktowaniu pracowników i zapobieganiu ewentualnym nadużyciom polegającym np. na tym, że osoby, które nie mają warunków do wykonywania pracy zdalnej, korzystają z tego statusu.

Innym z pomysłów jest czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów przez pracownika do 30 września. Jak tłumaczy rząd, w okresie epidemii pozwoli to pracodawcy wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody w dogodnym dla przedsiębiorstwa terminie. Ma to zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym.

Rząd planuje też umożliwić wypowiedzenie umów o zakazie konkurencji w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Dzięki tej zmianie pracodawcy, zleceniodawcy, zamawiający zyskają uprawnienie do jednostronnego wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji obowiązującym po ustaniu danego stosunku prawnego. W efekcie, wraz z wygaśnięciem umowy, wygaśnie ich zobowiązanie do zapłaty odszkodowania ponad okres trwania umowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Mniejsze odprawy, przymusowe urlopy, praca zdalna. Pracodawcy chwalą nową tarczę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Miki 2020-05-24 22:36:03

  Tak kiedyś ktoś podwiedził, że kapitalizm=kanibalizm i mamy prostą odpowiedź 😧😢

 • Znaffca 2020-05-24 13:27:57

  Serdecznie dziękujemy sprzedawczykom z "S" za propracowniczą postawę 😡

 • Jula 2020-05-23 13:49:11

  I wszystko przeciw pracownikowi,w niczym nie jest zabezpieczony,łatwiej zwolnić,mniej zapłacić,stała umowa mało co gwarantuje,zostaną emeryci i renciści bo składek za nich nie muszą płacić a etatowiec ,wypad.Jeśli należy się "kuroniówka"-nędza,ani na życie ani na opłaty.

 • Gosc 2020-05-21 21:17:32

  Prezesi w spolkach panstwowych I dyrektorzy wezma podwojnie za siebie i za pracownika rozboj w bialych rekawiczkach

 • Gu7ej 2020-05-21 20:59:00

  Czyli znowu pracownik na tym straci. Liczę, że zwalniani prezesi w spółkach skarbu państwa też będą mieli ograniczone odprawy do 10x najniższej krajowej?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA