Mniej zwolnień, więcej elastycznego czasu pracy

Rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu pracy zakładający roczne rozliczenie czasu pracy. To umożliwi elastyczniejsze prowadzenie działalności i efektywniejsze zarządzanie pracownikami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mniej zwolnień, więcej elastycznego czasu pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: portalsamorzadowy.pl/AT

20 lut 2013 18:34


- Dzięki swobodniejszemu organizowaniu czasu pracy możliwe będzie elastyczniejsze prowadzenie działalności i efektywniejsze zarządzanie pracownikami w warunkach zmieniającego się popytu, co w konsekwencji ograniczy skalę masowych zwolnień pracowników i pozwoli utrzymać konkurencyjność przedsiębiorstw, zwłaszcza w branżach, które wyraźnie odczuwają negatywne skutki spowolnienia gospodarczego, np. w branży motoryzacyjnej.

Czekają na nie zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, którzy tracą pracę - informuje Grażyna Spytek-Bandurska z PKPP Lewiatan.
Jak dodaje, jeśli nie zostałyby przyjęte rozwiązania uelastyczniające czas pracy i pozwalające pracodawcy swobodniej organizować pracę, bezrobocie będzie rosło.

- Rozwiązania zaproponowane przez rząd idą w dobrym kierunku. Są jednak niewystarczające i mocno spóźnione. Konieczne jest wprowadzenie innych zmian, które przyczynią się do utrzymania konkurencyjności przedsiębiorstw i zahamowania wzrostu bezrobocia - informuje Spytek-Bandurska.

- Od dawna postulujemy umożliwienie pracodawcy zmniejszenia pracownikom wymiaru etatu ogólnie, a nie w drodze indywidualnych wypowiedzeń warunków pracy, poszerzenie katalogu prac dopuszczonych w niedziele i święta, co pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy w obszarze nowoczesnych usług biznesowych, uelastycznienie zasad rekompensowania pracy w dzień, czy obniżenie stawek za pracę w godzinach nadliczbowych ze 100 proc. do 50 proc. oraz z 50 proc. do 25 proc., co zachęci inwestorów, w tym zagranicznych do inwestycji w Polsce ze względu na konkurencyjne koszty pracy (wobec np. Czech, Słowacji) - dodaje.

Te propozycje będą miały zastosowanie do wszystkich pracodawców, bez względu na ich wielkość i kondycję ekonomiczną.

- W firmach, których sytuacja jest dobra istnieje zawsze możliwość wprowadzenia korzystniejszych rozwiązań niż przewiduje Kodeks pracy. Ponadto nowe rozwiązania będą sprzyjać ustanawianiu regulacji wewnątrzzakładowych, w tym zawierania układów zbiorowych pracy, o co szczególnie zabiegają związki zawodowe - tłumaczy Spytek-Bandurska.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.