Mniej biurokracji w organizacjach pozarządowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to ułatwienia w prowadzeniu księgowości dla małych organizacji pozarządowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mniej biurokracji w organizacjach pozarządowych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

26 sie 2015 13:07


Zgodnie z nowelizacją, od 2016 roku małe fundacje i stowarzyszenia będą mogły stosować uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich przychody (z roku poprzedzającego rok zastosowania uproszczonej księgowości) nie przekroczą 100 tys. zł. Z możliwości stosowania uproszczonej ewidencji zostały wyłączone organizacje mające status pożytku oraz organizacji prowadzące działalność gospodarczą.

Organizacje wywalczyły uproszczenia

Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że uproszczenie to obejmie większość organizacji w Polsce. Według badań Stowarzyszenia Klon/Jawor ponad 40 proc. (ok 25 000) organizacji ma przychody do 10 tysięcy złotych, a w Ochotniczych Strażach Pożarnych jest to aż 60 proc.

– Wprowadzona zmiana to coś, o co organizacje walczyły od bardzo dawna. To rozwiązanie jest szczególnie ważne dla naprawdę małych podmiotów – mówi Ewa Kolankiewicz z portalu ngo.pl.

Dotychczas wszystkie organizacje musiały spełniać takie same wymogi w zakresie księgowości, bez względu na budżet, jakim operowały. Przykładowo, małe stowarzyszenie prowadzące zajęcia pozalekcyjne w wiejskiej szkole, miało roczne przychody w wysokości 2 000 zł – ze składek członkowskich, darowizn od rodziców i lokalnych przedsiębiorców. Pieniądze wydano na wyposażenie sali, na zakup materiałów plastycznych, książek i gier. Przez cały rok uzbierało się kilka faktur.

Bez dodatkowych kosztów

Do tej pory taka organizacja musiała prowadzić pełną księgowość, czyli bardzo rozbudowany i sformalizowany system ewidencji, który obowiązuje również w wielkich firmach obracających milionami. W większości organizacje angażowały do tego księgowych, potrzebowały specjalnych programów, co oznaczało dodatkowe koszty. Tymczasem do takich rachunków wystarczy prosty arkusz Excela i zestawienie wpływów i wydatków, które może zrobić każdy.

Czytaj też: Biurokracja w Polsce bije rekordy

– Oczywiście brakuje jeszcze rozporządzenia, żeby było wiadomo, czy i jak prowadzić księgowość na zasadach prostszych, niż te obowiązujące do końca 2015 r. Ale jeśli wszystko pójdzie dobrze, to społecznik pasjonat nie będzie musiał grzęznąć w papierach, a zaoszczędzony w ten sposób czas przeznaczy na to po co powołał organizację – dodaje Ewa Kolankiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.