×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Młodzi zarobią nawet 7 tys. zł więcej, ale nie na długo. Kto wynagrodzi straty?

Ponad 2 mln pracowników nie będzie musiało płacić podatku dochodowego od osób fizycznych. Przy minimalnym wynagrodzeniu to ponad 1,5 tys. zł rocznie oszczędności, a przy zarobkach rzędu 7 tys. zł, grubo ponad 6 tys. zł. Ten przywilej pracownicy prędzej czy później jednak stracą. Pracodawcy to wynagrodzą?

Młodzi zarobią nawet 7 tys. zł więcej, ale nie na długo. Kto wynagrodzi straty?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli młody człowiek zarabia więcej, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.
  • Z szacunków wynika, że przy płacy minimalnej (2250 zł) zwolnienie z podatku da 133 zł zysku miesięcznie, a rocznie 1592 zł. Im wyższe zarobki, tym większa oszczędność.
  • Zdaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan bardziej trafna i sprawiedliwa społecznie byłaby propozycja wprowadzenia limitowanego zwolnienia (np. wyższej kwoty niepodlegającej opodatkowaniu) dla wszystkich podatników, bez względu na wiek i źródło uzyskiwanych przychodów.

Rząd przyjął dzisiaj projekt „Bez PIT dla Młodych” zakładający, że dochody podatników do 26. roku życia nieprzekraczające kwoty 85,5 tys. zł będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Pomysł na zerowy PIT dla młodych pracowników to jeden z projektów tzw. „piątki Kaczyńskiego”, którą prezes PiS zapowiedział w lutym.

Zgodnie z nim osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą, nie będą musiały płacić podatku dochodowego. Według szacunków Ministerstwa Finansów z ulgi skorzysta ponad 2 mln młodych pracowników.

Przepisy o uldze wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r. Ulgą objęte będą przychody z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Do tego limitu przychody młodego podatnika będą zwolnione z PIT. Z danych resortu finansów wynika, że tylko w 2019 r. limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy, od sierpnia do grudnia.

Czytaj też: Morawiecki chce kolejnych udogodnień dla osób młodych, nie tylko w podatkach

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Młodzi zarobią nawet 7 tys. zł więcej, ale nie na długo. Kto wynagrodzi straty?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • poszukująca 2019-06-26 02:15:37

    Młody, takich jak Ty jest cała masa i to oni mają pokryć koszt tych oszczędności dla młodych. Jak jesteś singiel, bezdzietny to jeszcze ci podniosą podatek przy tej najniższej pensji o ile wogóle będą zatrudniać ludzi 26+. Naprawdę to pokazuje brak spójnego myślenia o państwie w Polsce. Wiadomo, że uprzywilejowanie tak z racji wieku wyłącznie jednej kategorii pracowników sprawi, że nikt innego pracownika nie zatrudni, a jak zatrudni to za najniższą pensję. Jakie będą w efekcie wpływy z podatków, na których państwu zależy i od których zależy kondycja budżetu państwa to sobie można wyobrazić.

  • Młody 2019-06-25 22:31:00

    Jaka szkoda, że rząd nie uchwalił tego wcześniej. Właśnie skończyłem 27 lat i mnie to nie dotyczy. Po 5 letnich studiach wyjechałem za granicę ponieważ każdy pracodawca proponował mi pensje najniższą krajową. Byłem 2 lata na zmywaku jak to pan premier powiedział i zarobiłem więcej niż w Polsce mi mogą zaproponować. Jeżeli nadal zarobki będą tak niskie to mam w nosie propozycję rządu i znów wyjadę, aby godnie zarobić i żyć.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA