Ministerstwo Rozwoju: Chcemy powiązać zamówienia publiczne z prawem pracy

• Ministerstwo Rozwoju proponuje wprowadzić nowelizację w Prawie Zamówień Publicznych.
• Według Mariusza Haładyja, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju wdraża ona do polskiego prawa przepisy unijnych dyrektyw oraz stanowi pierwszy etap przekształcenia zamówień publicznych w instrument polityki gospodarczej i społecznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ministerstwo Rozwoju: Chcemy powiązać zamówienia publiczne z prawem pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

25 kwi 2016 22:56


– Nowelizacja w Prawie Zamówień Publicznych, którą proponuje wprowadzić Ministerstwo Rozwoju, realizuje dwa cele. Po pierwsze, wdraża do polskiego prawa przepisy unijnych dyrektyw. Po drugie, stanowi pierwszy etap przekształcenia systemu zamówień publicznych w silny instrument polityki gospodarczej i społecznej. Brzmi to może nieco górnolotnie, ale w praktyce chodzi o to, by państwo, w tym także samorządy, było inteligentnym klientem. Klientem, który nie tylko chce wybrać najkorzystniejszą ofertę, ale też promuje innowacyjność i stabilne miejsca pracy oraz ułatwia małym i średnim firmom udział w przetargach – mówi Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Taką właśnie inteligentną politykę zakupową państwa zapowiadał w połowie lutego wicepremier Morawiecki podczas prezentacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ten projekt to realizacja tej zapowiedzi.

– Zmian jest sporo, bo to dość duża nowelizacja. Po pierwsze chcemy wzmocnić pozacenowe kryteria oceny ofert. Proponujemy upowszechnienie podejścia opartego na bilansie ceny, jakości i kosztów eksploatacji. Kolejną kwestią jest silniejsze powiązanie zamówień publicznych z prawem pracy. Nie ma zamówień publicznych w oderwaniu od prawa pracy. Zamawiający będą mieli obowiązek wskazania tych czynności wykonawcy, których wykonanie, zgodnie z Kodeksem Pracy, wymaga zatrudnienia na podstawie umowy o pracę – zapowiada Mariusz Haładyj.

– Przykładowo, jeśli roboty budowlane wymagają nadzoru i kierownictwa, to zamawiający od firmy wykonującej te roboty ma obowiązek domagać się potwierdzenia, że zatrudnia ona do wykonania tego zamówienia pracowników na podstawie umowy o pracę. Umożliwiamy zamawiającym żądanie osobistego wykonania zamówienia przez wykonawcę. Pozwoli to promować firmy bazujące na swoim sprzęcie i zatrudniające osoby faktycznie wykonujące zamówienie, a wyeliminować z zamówień firmy, które bazują jedynie na potencjale podwykonawców – wyjaśnia.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.