PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Minister pracy apeluje do rolników: bądźcie odpowiedzialni za osoby, które zatrudniacie

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa wystosowała apel do właścicieli gospodarstw rolnych, by w czasie zbliżających się intensywnych prac na roli dbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. - Niestety co roku dochodzi do wypadków z udziałem nieletnich - pisze minister pracy.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 22 lip 2019 19:15
Minister pracy apeluje do rolników: bądźcie odpowiedzialni za osoby, które zatrudniacie
W 2018 roku zgłoszono do Oddziałów Regionalnych i Placówek Terenowych KRUS 15 295 wypadków, z czego 81 z nich to wypadki śmiertelne. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA

Jak przypomina Borys-Szopa, w najbliższym czasie rolnicy będą zbierali na polach i w sadach plony. Oznacza to intensywny czas pracy. W związku z tym zwraca uwagę, na to, by zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo m.in. dzieci i młodzieży. - Bądźcie odpowiedzialni za siebie i osoby, które sezonowo zatrudniacie do zbiorów. Dla dzieci i młodzieży najbliższe miesiące są i powinny być czasem beztroskich i przede wszystkim bezpiecznych wakacji - apeluje minister pracy.

Jak przypomina, co roku dochodzi do wypadków z udziałem nieletnich. Chodzi tu zarówno o przypadki okaleczeń dzieci i młodzieży przez maszyny rolnicze jak również wypadki, w których młodzi ludzie zginęli. - Skutki braku odpowiedzialnych decyzji dorosłych są nieodwracalne. Tymczasem wielu tych dramatów można by uniknąć. Stosujmy się do przepisów prawa pracy, norm społecznych oraz moralnych i dbajmy o naszych najmłodszych - zwraca się do rolników Borys-Szopa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na początku wakacji podobny apel wystosował Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy. Przypomniał w nim wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie powinno powierzać się dzieciom poniżej 16 lat. Na liście zadań szczególnie niebezpiecznych dla dzieci znajdziemy 15 czynności. Numerem jeden jest obsługa ciągników oraz maszyn rolniczych. Mowa nie tylko o samym kierowaniu pojazdami, ale również o przebywaniu dzieci w strefie pracy maszyny. GIP przypomina, że nie wolno angażować dzieci do pomocy przy sprzęganiu oraz dopuszczać do ich przebywania między ciągnikiem a sprzęganą maszyną.

Jak wynika z danych KRUS, w 2018 roku zgłoszono do Oddziałów Regionalnych i Placówek Terenowych KRUS 15 295 wypadków, z czego 81 z nich to wypadki śmiertelne. Nie ma w nich podziału na osoby dorosłe i dzieci. Jednak w ostatnim czasie media obiegła informacja o tragicznym w skutkach wypadku na roli z udziałem dziecka. Tragiczny wypadek podczas zwózki zboża miał miejsce w Mikołowie, gdzie 81-letni mężczyzna zginął, a jego 8-letni wnuk został ranny. Chłopiec w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister pracy apeluje do rolników: bądźcie odpowiedzialni za osoby, które zatrudniacie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA