×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Minister Elżbieta Rafalska: emerytura nie jest obowiązkiem, jest prawem pracownik

  • Autor: PAP/MIW
  • 5 cze 2017 14:46

Emerytura nie jest obowiązkiem, jest prawem pracownika, a żeby z tego prawa dobrze skorzystać, trzeba wiedzieć, czego się spodziewać, pracując dłużej - mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Minister Elżbieta Rafalska: emerytura nie jest obowiązkiem, jest prawem pracownik
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

•  Do tej pory 17 proc. osób kontynuowało swoją dalszą aktywność zawodową pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

• Minister Rafalska podejrzewa, że w związku z obniżeniem wieku emerytalnego 60 i 65 lat "można sądzić, że większa niż poprzednio część osób będzie chciała kontynuować pracę".

• W pierwszym kwartale 2017 r. wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych tytułem składek są na poziomie ponad 36 proc. rocznego planu. To więcej niż zakładano.

W poniedziałek (5.06) w Warszawie odbywa się ostatnia z regionalnych konferencji w ramach kampanii zorganizowanej przez NSZZ "Solidarność" na temat przywrócenia niższego wieku emerytalnego. od 1 października ponownie będzie to 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, a nie 67 lat niezależnie od płci. To 16 - ostatnia z serii konferencji organizowanych we wszystkich miastach wojewódzkich w kraju.

W tej kampanii chodziło o informację

Rafalska pytana, czy w wyniku kampanii wzrósł odsetek osób deklarujących, że pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego w związku ze zmianą w prawie chce nadal pracować podkreśliła, że nie to było głównym celem kampanii.

- Chcielibyśmy, żeby tak było (więcej osób wybierało pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego), ale głównym celem kampanii było to, aby każda osoba miała wiedzę o tej zmianie - powiedziała.

Kampania jest też po to, by, jeśli ktoś nie zna szczegółów zmiany, wiedział, iż może pójść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dowiedzieć się, co się stanie, jeśli przejdzie od razu na emeryturę, a jakie będzie świadczenia, jeśli przejdzie później.

- Może się zwrócić do doradcy emerytalnego w ZUS, albo też na przykład do zarządu regionu Solidarności - tam też są eksperci, którzy mogą pomóc podjąć decyzję - tłumaczyła minister.

- Pamiętajmy o tym, że emerytura nie jest obowiązkiem, jest prawem, a jeżeli z tego prawa chce się skorzystać, to chcielibyśmy, żeby prawo to było stosowane w pełni świadomie - żebyśmy wiedzieli, jakiego świadczenia możemy się spodziewać, a jakie byśmy otrzymywali gdybyśmy zostali w pracy dłużej - powiedziała Rafalska.

- Uważam, że każdy wybór trzeba szanować, bo jest indywidualna decyzja każdej z osób - podkreśliła.

- Wybór godny to też wybór świadomy, a zawsze nasz wybór, który wart jest szacunku - oceniła.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister Elżbieta Rafalska: emerytura nie jest obowiązkiem, jest prawem pracownik

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA