Emerytura nie jest obowiązkiem, jest prawem pracownika, a żeby z tego prawa dobrze skorzystać, trzeba wiedzieć, czego się spodziewać, pracując dłużej - mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

• Do tej pory 17 proc. osób kontynuowało swoją dalszą aktywność zawodową pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.
• Minister Rafalska podejrzewa, że w związku z obniżeniem wieku emerytalnego 60 i 65 lat "można sądzić, że większa niż poprzednio część osób będzie chciała kontynuować pracę".
• W pierwszym kwartale 2017 r. wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych tytułem składek są na poziomie ponad 36 proc. rocznego planu. To więcej niż zakładano.
W poniedziałek (5.06) w Warszawie odbywa się ostatnia z regionalnych konferencji w ramach kampanii zorganizowanej przez NSZZ "Solidarność" na temat przywrócenia niższego wieku emerytalnego. od 1 października ponownie będzie to 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, a nie 67 lat niezależnie od płci. To 16 - ostatnia z serii konferencji organizowanych we wszystkich miastach wojewódzkich w kraju.
W tej kampanii chodziło o informację
Rafalska pytana, czy w wyniku kampanii wzrósł odsetek osób deklarujących, że pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego w związku ze zmianą w prawie chce nadal pracować podkreśliła, że nie to było głównym celem kampanii.
- Chcielibyśmy, żeby tak było (więcej osób wybierało pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego), ale głównym celem kampanii było to, aby każda osoba miała wiedzę o tej zmianie - powiedziała.
Kampania jest też po to, by, jeśli ktoś nie zna szczegółów zmiany, wiedział, iż może pójść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dowiedzieć się, co się stanie, jeśli przejdzie od razu na emeryturę, a jakie będzie świadczenia, jeśli przejdzie później.
- Może się zwrócić do doradcy emerytalnego w ZUS, albo też na przykład do zarządu regionu Solidarności - tam też są eksperci, którzy mogą pomóc podjąć decyzję - tłumaczyła minister.
- Pamiętajmy o tym, że emerytura nie jest obowiązkiem, jest prawem, a jeżeli z tego prawa chce się skorzystać, to chcielibyśmy, żeby prawo to było stosowane w pełni świadomie - żebyśmy wiedzieli, jakiego świadczenia możemy się spodziewać, a jakie byśmy otrzymywali gdybyśmy zostali w pracy dłużej - powiedziała Rafalska.
- Uważam, że każdy wybór trzeba szanować, bo jest indywidualna decyzja każdej z osób - podkreśliła.
- Wybór godny to też wybór świadomy, a zawsze nasz wybór, który wart jest szacunku - oceniła.

KOMENTARZE (0)