PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Minimalna stawka godzinowa, SAZ: Agencje popierają kontrole PIP

• Niedawno ruszyła akcja Państwowej Inspekcji Pracy i NSZZ Solidarność, w ramach której pracownicy nieotrzymujący minimalnego wynagrodzenia na umowie-zleceniu mogą zgłosić ten fakt do inspekcji i zażądać kontroli w firmie.
• Stowarzyszanie Agencji Zatrudnienia (SAZ) pozytywnie ocenia kampanię i zachęca zarówno agencje, jak i pracodawców do włączenia się w nią.

  • Justyna Koc
    jk
  • 9 mar 2017 13:04
Minimalna stawka godzinowa, SAZ: Agencje popierają kontrole PIP
Inicjatywa Inspekcji Pracy i związków zawodowych, część pracodawców nadal próbuje obejść przepis o stawce godzinowej. (Fot. Fotolia)
REKLAMA

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za godzinę pracy w przypadku umów zleceń oraz umów o świadczenie usług z pewnymi wyłączeniami weszły w życie w styczniu 2017 roku. Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia od początku pozytywnie oceniało rządową propozycję, która wychodziła na przeciw potrzebie wprowadzenia godnego wynagradzania pracowników. Jednak jeszcze przed wprowadzeniem przepisów w życie, jesienią zeszłego roku eksperci SAZ prognozowali, iż nie wiadomo jak zachowa się rynek, a w szczególności duże przedsiębiorstwa, zatrudniające pracowników do biznesu sieciowego oraz firmy i instytucje z sektora publicznego.

Niestety, jak pokazuje inicjatywa Inspekcji Pracy i związków zawodowych, część pracodawców nadal próbuje obejść przepis o stawce godzinowej. - Potrącanie pracownikowi tymczasowemu nawet połowy wynagrodzenia z tytułu użytkowania odzieży roboczej czy narzędzi do pracy to łamanie prawa i takie działania nie powinny mieć miejsca. Kampanie edukacyjne i realne narzędzia kontrolne z pewnością przyczynią się do uregulowania rynku i eliminacji nadużyć – komentuje Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia radzi również przedsiębiorcom weryfikować podmioty, z usług których korzystają w pozyskiwaniu pracowników. Przestrzega także przed przyjmowaniem ofert zatrudnienia pracowników za kwoty niższe niż 13 zł brutto za godzinę. Jakiego by tłumaczenia nie przedstawił pośrednik, np. dofinansowanie z Unii Europejskiej, warto bardzo dokładnie skontrolować taki podmiot oraz jego ofertę.

- Kampanie edukacyjne i realne narzędzia kontrolne z pewnością przyczynią się do uregulowania rynku i eliminacji nadużyć – komentuje Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. (Fot. mat. pras.)
- Kampanie edukacyjne i realne narzędzia kontrolne z pewnością przyczynią się do uregulowania rynku i eliminacji nadużyć – komentuje Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. (Fot. mat. pras.)
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Minimalna stawka godzinowa, SAZ: Agencje popierają kontrole PIP

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2017-03-12 15:33:10

    Może PIP się zajmie sprawą Milmexu z Sosnowca, który od ponad 3 lat nie płaci pracownikom?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA