PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Mimo przejęcia kopalń przez TF Silesia, los górników wciąż niepewny. Dlaczego?

W środę (30 września) Rada Ministrów przyjęła plan ratunkowy dla górnictwa. Przewiduje on, że realizująca rządowe strategie spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej. Zdaniem ekspertów, rządowy plan ratowania KW nie eliminuje ryzyka zakwestionowania go przez Komisję Europejską jako niedozwolonej pomocy publicznej, co może tak czy inaczej skutkować upadkiem kopalń i zwolnieniami.

Mimo przejęcia kopalń przez TF Silesia, los górników wciąż niepewny. Dlaczego?
Adobe Stock
REKLAMA

Zakładając czarny scenariusz dalszych losów kopalń na Śląsku - na co powinna przygotować się załoga?

Mec. Małgorzata Regulska-Cieślak: – Temat jest niezwykle skomplikowany. Jeśli mówimy o upadłości to są dwie możliwości – albo ogłaszana jest upadłość z możliwością zawarcia układu, albo ogłasza się upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika. Te dwa „rodzaje” upadłości decydują, jak należy postąpić z kadrą.

Na mocy art. 411 kodeksu pracy „w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41, ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę”. Znaczy to po prostu tyle, że kodeksowa ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym i w okresie choroby nie działa. Nie trzeba również przeprowadzać konsultacji związkowej, o której stanowi art. 38 kodeksu pracy.

W uchwale z 16 marca 2010 r. (I PZP 2/10), która dotyczy likwidacji z zawarciem układu, Sąd Najwyższy wskazał, że przepis art. 411 § 1 k.p., wyłączający ochronę pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, ma zastosowanie tylko w razie ogłoszenia upadłości, która obejmuje likwidację majątku dłużnika i nie ma zastosowania w razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu.

Zatem gdy następuje upadłość z likwidacją majątku, szefostwo nie musi konsultować ze związkami zawodowymi zamiaru wypowiedzenia umów o pracę zawartych na czas nieokreślony. Może natomiast wypowiedzieć umowy o pracę pracownikom, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego (czyli tym, którzy są objęci tzw. ochroną przedemerytalną). Może również wypowiedzieć umowę w czasie trwania urlopu pracownika, a także innej jego usprawiedliwionej nieobecności (np. podczas zwolnienia lekarskiego). Pracodawca może również rozwiązać za dwutygodniowym wypowiedzeniem umowy zawarte na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy.

Jest to więc najgorszy scenariusz, jaki może się przytrafić górnikom?

– Zdecydowanie tak. Ogłoszenie upadłości likwidacyjnej prowadzącej do likwidacji pracodawcy oraz likwidacja pracodawcy poza postępowaniem upadłościowym są sytuacjami nadzwyczajnymi, pozwalają bowiem pracodawcy na zwolnienie całej załogi z pominięciem wszelkich standardów ochronnych. Gdy następuje likwidacja majątku pracodawcy, nie działa też ochrona przewidziana w innych przepisach kodeksu pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mimo przejęcia kopalń przez TF Silesia, los górników wciąż niepewny. Dlaczego?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA