×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Miał być żart, jest gigantyczne odszkodowanie. Najdziwniejsze przypadki dyskryminacji

Mało przemyślane żarty, nierówne traktowanie, dyskryminacja ze względu na wiek - to tylko niektóre przyczyny pozwów, jakie co roku rozpatrują brytyjskie i amerykańskie sądy. Zebraliśmy przykłady najbardziej zaskakujących rozpraw w ostatnich lat.

Miał być żart, jest gigantyczne odszkodowanie. Najdziwniejsze przypadki dyskryminacji
Niemal co trzeci Polak doświadcza w pracy dyskryminacji (fot. Israel Andrade/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Za dyskryminację uważa się sytuację, w której człowiek ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną jest traktowany mniej korzystnie, niż byłby traktowany inny człowiek w porównywalnej sytuacji.
 • Niemal co trzeci Polak doświadcza w pracy dyskryminacji – tak wynika z badania ADP „Workforce view 2020”. Szacuje się, że ponad jedna trzecia dorosłych Brytyjczyków doświadcza dyskryminacji w miejscu pracy.  
 • W przepisach obowiązującego w Polsce Kodeksu pracy wskazany został zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu.

Zostawili jej na biurku kapelusz wiedźmy, wygrała 2 miliony funtów odszkodowania

Specjalistka ds. finansów Stacey Macken otrzymała ponad 2 miliony funtów odszkodowania za dyskryminację seksualną. Kobieta pozwała francuski bank BNP Paribas po latach nierównego wynagradzania i poniżania przez kolegów.

Jak tłumaczyła, jej przełożeni potraktowali ją niesprawiedliwie po tym, jak skarżyła się na traktowanie, a jeden z szefów w głównym zespole maklerskim kierował w jej kierunku seksistowskie dowcipy.

Była asystentka jednego z jej przełożonych, Georgina Chapman, zeznała przed sądem: „W październiku 2013 roku duży czarny kapelusz czarownicy w stylu Halloween został pozostawiony na biurku Stacey Macken po tym, jak niektórzy z głównego zespołu maklerskiego poszli się napić do pubu. Stacey była wyraźnie zdenerwowana i zwierzyła mi się, że czuje się naprawdę nieswojo, pracując z tymi kolegami".

W 2019 roku sąd pracy stwierdził, że Macken była dyskryminowana, a sędzia James Tayler orzekł: „Pozostawienie kapelusza wiedźmy na biurku pracownika płci żeńskiej w środowisku pracy z przewagą mężczyzn było z natury aktem seksistowskim”.

Szef nie chciał "zespołu łysych 50-latków", zapłaci odszkodowanie

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Miał być żart, jest gigantyczne odszkodowanie. Najdziwniejsze przypadki dyskryminacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mm 2023-03-02 21:06:36

  Komentują same Janusze biznesu.

  • Yahoo 2023-03-05 22:00:09

   Taaak, a oceniają sami HR-owce, które w swoim owczym pędzie przyklaskują takim działaniom antydyskryminacyjnym, których jedynym skutkiem jest to, że dyskryminacja będzie dalej, ale po prostu przestanie być jawna.

 • Rb 2023-03-02 16:43:13

  Głupie ludzie, głupie prawo. Te przepisy miały chronić, a atakują i niszczą. Jeżeli w pracy komuś jest źle, niech się zwolni i znajdzie pracę i współpracowników idealnych.

 • Anka 2023-03-02 13:15:57

  Idiotyzmy, które ciągną zachodnią cywilizację na dno.

 • Irate 2023-03-02 10:43:15

  Totalna głupota. Prawo dla idiotów. Jeśli ktoś by mi podrzucił na biurko jakąś maskę, czapkę itd to bym z nimi chciał to załatwiać twarzą w twarz lol. Nie wspomnę o tym że prawo mamy takie, zwłaszcza na zachodzie, że każde skrzywe spojrzenie w kierunku kobiety to molestowanie seksualne it'd. Chore czasy gdzie słabe i cwane jednostki są ponad prawem.

  • Mat 2023-03-02 13:42:06

   Czy jesteś psychopatą?

  • Tia 2023-03-02 16:16:42

   To prawo jest bardziej cywilizowane od polskiego. Nie stawia pracownika w roli potencjalnego szkodnika. A Sądy rozpatrują cały materiał dowodowy w przeciwieństwie do naszych.

 • Historia 2023-03-02 10:28:01

  Matko co za głupota. 89 latka no jest biogicznie wolniejsza i nie powinna przy komputerach pracować. Pozew za żart z prezentacją czy kapeluszem to tylko kobieta może zrobić.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA