Menedżer, który służbowo używa sprzętu firmowego powinien płacić PIT

Ministerstwo Finansów rozwiało wątpliwości odnośnie płacenia podatku dochodowego przez menedżera, który do celów służbowych używa aut, laptopów czy telefonów należących do firmy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Menedżer, który służbowo używa sprzętu firmowego powinien płacić PIT

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Newseria

6 mar 2013 10:12


Według wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego korzystanie przez menedżera ze służbowej komórki czy samochodu lub zwrot kosztów hotelowych przez firmę, która go zatrudnia, podlega opodatkowaniu. Może to oznaczać w praktyce, że menedżerowie, ale także osoby wykonujące pracę na umowę o dzieło lub zlecenie, dostaną niższe wynagrodzenie „na rękę". Eksperci mówią, że w konsekwencji orzeczenia NSA zmienią się zapisy umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, jakie podpisują menedżerowie firm.

Jednak zdaniem ministerstwa finansów, korzystanie przez menedżera ze służbowego sprzętu nie generuje dochodu, dlatego nie ma podstaw, by ten odprowadzał z tego tytułu podatek dochodowy - wynika z wypowiedzi udzielonej PAP odnośnie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 grudnia 2012 r. (sygn. II FSK 709/11) dla menedżerów i innych samozatrudnionych.

Eksperci PKPP "Lewiatan" skrytykowali tezę wspomnianego wyroku NSA, zgodnie z którą menedżerowie, którym firma udostępnia laptopy, telefony komórkowe i samochody w ramach kontraktu menedżerskiego, uzyskują przychody z nieodpłatnych świadczeń. Zatrudniająca ich firma powinna zatem pobrać od nich zaliczki na podatek dochodowy. Niezależnie od PKPP "Lewiatan" już w grudniu 2012 r. wyrok skrytykowali również eksperci podatkowi Business Centre Club.

Ministerstwo Finansów przyznało, że znana jest mu teza grudniowego wyroku NSA. Podkreśliło jednak, że trudno się z nią zgodzić, gdyż kłóci się ona z istotą umowy kontraktu menedżerskiego, którą jest odpłatne i stałe zarządzanie przedsiębiorstwem w imieniu i na rzecz zlecającego. MF wyjaśniło, że majątek zlecającego używany przez menedżera tylko do celów służbowych nie może być uznany za nieodpłatne świadczenie, od którego zlecający powinien pobrać zaliczki na PIT.

Udostępnienie menedżerowi sprzętu firmowego ma tylko zabezpieczyć realizację kontraktu menedżerskiego - dodało MF. Jego zdaniem przychód z nieodpłatnych świadczeń powstanie dopiero wtedy, gdy menedżer wykorzysta ten sprzęt do celów osobistych. Wtedy też firma powinna pobrać zaliczki na podatek dochodowy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.