MEN: na zmianach w dodatku wiejskim stracą nauczyciele dyplomowani

Prawie 40 zł stracą nauczyciele dyplomowani na wprowadzeniu nowych zasad obliczania dodatku wiejskiego - poinformował w środę wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski na posiedzeniu sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MEN: na zmianach w dodatku wiejskim stracą nauczyciele dyplomowani

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 kwi 2013 18:55


Krzyżanowski przedstawiał informację na temat projektu założeń nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela przygotowanego przez MEN.

Jedną z propozycji zawartych w projekcie jest zmiana zasad obliczania wysokości dodatku wiejskiego. Dodatek taki przysługuje nauczycielowi pracującemu na wsi lub w miejscowości liczącej poniżej 5 tys. mieszkańców. Wynosi on 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Regulacja ta powoduje, że wraz ze wzrostem wysokości wynagrodzenia zasadniczego rośnie też dodatek.

W uzasadnieniu do projektu założeń resort edukacji zwraca uwagę, że mechanizm ten powoduje także to, że najwyższe kwoty dodatku otrzymują nauczyciele z najwyższym wynagrodzeniem zasadniczym. "Nie wydaje się to uzasadnione w przypadku świadczeń o charakterze socjalnym, a do takich należy dodatek wiejski" - napisano.

Dlatego resort edukacji zaproponował, by dodatek wiejski wynosił 10 proc. kwoty bazowej dla nauczycieli określonej w ustawie budżetowej, obowiązującej 1 stycznia 2013 r. W efekcie wszyscy nauczyciele z regionów wiejskich dostaną dodatek w identycznej wysokości. Jak podał Krzyżanowski, będzie to 272 zł.

Na rozwiązaniu tym zyskają młodsi stażem nauczyciele. "Stażysta pobiera dziś dodatek w wysokości 226 zł, kontraktowy - 235 zł, a mianowany - 256 zł. Stracą natomiast nauczyciele dyplomowani, którzy mają dziś dodatek wiejski wynoszący 311 zł. W ich przypadku strata wyniesie 39 zł" - powiedział wiceminister.

Projekt założeń do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela MEN skierowało w marcu do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Wśród zmian zaproponowanych przez resort edukacji znalazło się m.in. doprecyzowanie przepisów dotyczących wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczycieli i określenie go na 47 dni; zmiana zasad udzielania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia, wprowadzenie ewidencjonowania ich czasu pracy oraz zmiana sposobu rozliczania przez samorządy środków wydatkowanych na wynagrodzenia nauczycieli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.