Masz bałagan na biurku? Możesz stracić pracę

Pracodawca ma prawo wymagać od pracownika, aby utrzymywał stanowisko pracy w porządku i czystości. Jeśli podwładny nie zastosuje się do poleceń szefa, może nawet zostać zwolniony z pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Masz bałagan na biurku? Możesz stracić pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: Dziennik Gazeta Prawna

16 kwi 2015 14:10


Zasadniczo to pracodawca odpowiada za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie. To on także organizuje pracę osób u niego zatrudnionych. W związku z tym to przede wszystkim pracodawca zapewnienia porządek i czystość w zakładzie, na przykład poprzez zatrudnienie odpowiednich osób lub zlecenie tych zadań zewnętrznej firmie sprzątającej.

Jednak rozpatrując problem porządku w miejscu pracy wyróżniamy stanowisko pracy osoby zatrudnionej oraz miejsce pracy w znaczeniu szerszym - czyli całą nieruchomość, w której organizowana jest praca, w tym pokoje pracy, korytarze, schody. I o ile za porządek w całym budynku odpowiedzialność ponosi z reguły osoba wyznaczona do sprzątania (znajduje się to w zakresie jej obowiązków), to za stanowisko pracy odpowiedzialny jest sam pracownik.

Czytaj też: Co grozi za spóźnienia do pracy? Kary, a nawet zwolnienie

Pracownik musi więc dbać o służbowe mienie oraz przestrzegać porządku pracy w zakładzie. Stosowne zapisy w tej sprawie są zazwyczaj zresztą umieszczane w zakresach czynności czy wewnętrznych regulacjach obowiązujących u danego pracodawcy. W przypadku zawodów takich jak fryzjer, który musi sprzątać wokół fotela w salonie, sprzątanie znajduje się w zakresie jego obowiązków.

Także pracownik biurowy powinien dbać o swoje stanowisko pracy - o ile sprzątaczka w firmie odkurzy wykładzinę, to do jej obowiązków nie należy już układanie dokumentów czy porządkowanie rzeczy na biurku.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.