PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Maseczki ochronne można wrzucić w koszty?

Niektórzy pracownicy są zobowiązani do zakrywania ust i nosa w miejscu pracy czy podczas wykonywania obowiązków służbowych poza nim. Czy w takiej sytuacji przedsiębiorca może zaliczyć zakup maseczek do kosztów podatkowych oraz odliczyć VAT?

  • Autor:jk
  • 16 kwi 2020 20:57
Maseczki ochronne można wrzucić w koszty?
Pracownicy nie mają obowiązku noszenia maseczki w miejscu pracy, pod warunkiem m.in. zachowania odpowiedniego odstępu. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zakup maseczek ochronnych podczas stanu epidemii wydaje się być wydatkiem niezbędnym do prowadzenia działalności gospodarczej, może być więc uznany za koszt podatkowy.
  • W przypadku maseczek ochronnych zakupionych przez przedsiębiorcę na własne potrzeby, organy podatkowe mogą kwestionować zaliczenie tych wydatków do kosztów.
  • Jak zaznaczają eksperci Arena Tax, jeśli przedsiębiorca będzie w stanie udowodnić, że używanie maseczek ochronnych było niezbędne do wykonywania przez niego czynności opodatkowanych, powinien mieć prawo do odliczenia VAT zarówno z tytułu wydatków poniesionych na zakup maseczek dla siebie, jak i dla swoich pracowników.

16 kwietnia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu. Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia, pracownicy nie mają obowiązku noszenia maseczki w miejscu pracy, pod warunkiem m.in. zachowania odpowiedniego odstępu.

Istnieją jednak zawody i sytuacje, w których nie jest możliwe spełnienie powyższego wymogu, a tym samym pracownicy czy też przedsiębiorcy są zobowiązani do zakrywania ust i nosa w miejscu pracy czy podczas wykonywania obowiązków służbowych poza miejscem pracy. Czy w takim wypadku przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych oraz odliczyć VAT z tytułu wydatków poniesionych na zakup maseczek ochronnych dla siebie i dla swoich pracowników?

Maseczki dla pracowników

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wydatki poniesione na zakup maseczek ochronnych dla pracowników, zaliczyć do kosztów podatkowych.

Jak zauważają eksperci spółki doradztwa podatkowego Arena Tax, zgodnie z art. 207 par. 2 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zakup maseczek ochronnych podczas stanu epidemii wydaje się więc być wydatkiem niezbędnym do prowadzenia działalności gospodarczej. Tym samym, można stwierdzić, że spełnia on ogólną przesłankę uznania za koszt podatkowy, tj. został poniesiony w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Maseczki dla przedsiębiorcy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Maseczki ochronne można wrzucić w koszty?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Redakcja poleca

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.