PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Marlena Maląg: praca zdalna się sprawdziła, chcemy ją unormować

  • Autor: PAP/rs
  • 28 cze 2022 9:29

Potrzebne są zmiany na rynku pracy, uelastycznienie pracy. Pandemia pokazała, że praca zdalna sprawdziła się, chcemy ją unormować w Kodeksie pracy, wprowadzając możliwość pracy zdalnej i hybrydowej – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Marlena Maląg: praca zdalna się sprawdziła, chcemy ją unormować
Potrzebne są zmiany na rynku pracy, uelastycznienie pracy - uważa Marlena Maląg (Fot. PAP/Tytus Żmijewski)
REKLAMA
  • Już pandemia pokazała, że praca zdalna, która funkcjonuje na mocy specustawy covidowej, sprawdziła się. Dzięki temu państwo mogło funkcjonować - powiedziała Marlena Maląg.
  • Przypomniała, że w ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Projekt m.in. reguluje zasady pracy zdalnej.
  • Podała, że wprowadzona zostanie możliwość pracy zdalnej i hybrydowej oraz że ma być w tej sprawie porozumienie pracodawca-pracownik.

Szefowa MRiPS we wtorek w Polskim Radiu 24, mówiąc o polityce demograficznej, wskazała, że "badania pokazują, że potrzebne są zmiany w zakresie rynku pracy, głównie wprowadzenie elastycznego czasu pracy".

"Już pandemia pokazała, że praca zdalna, która funkcjonuje na mocy specustawy covidowej, sprawdziła się. Dzięki temu państwo mogło funkcjonować" - powiedziała Maląg. "Te zmiany chcemy wprowadzić do Kodeksu pracy" - dodała.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przypomniała, że w ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Projekt m.in. reguluje zasady pracy zdalnej. Przypomniała też, ze zawarte w nim rozwiązania zostały wypracowane wspólnie z Radą Dialogu Społecznego: ze stroną społeczną i z pracodawcami.

Podała, że wprowadzona zostanie możliwość pracy zdalnej i hybrydowej oraz że ma być w tej sprawie porozumienie pracodawca-pracownik.

"Zaprojektowaliśmy to w ten sposób, że pracodawca wypracowuje porozumienie z organizacją lub organizacjami związkowymi, które funkcjonują w danym zakładzie pracy, a jeśli nie ma organizacji, to z przedstawicielami pracowników" - wyjaśniła.

Minister podała też, że przejście na pracę zdalną będzie na wniosek pracownika. "Wprowadzamy także rozwiązanie 24-dniowej pracy zdalnej, tzw. okazjonalnej, gdy pracodawca będzie mógł ją zlecić pracownikowi. Będzie to wynikało z nadzwyczajnej sytuacji w konkretnym zakładzie pracy" - dodała.

"Przede wszystkim chodzi nam o to, by było to unormowane w przepisach Kodeksu pracy, aby praca zdalna funkcjonowała trwale, zastąpiła telepracę, która była rzadko wykorzystywana i nie spełniała do końca oczekiwań pracodawców i pracowników" - zaznaczyła Maląg.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Marlena Maląg: praca zdalna się sprawdziła, chcemy ją unormować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA