Marianne Thyssen: KE przedstawi pakiet rozwiązań dot. mobilności pracowników

KE przedstawi w tym roku pakiet rozwiązań prawnych ws. zwiększenia mobilności pracowników w UE, ale przyjrzy się też regulacjom dot. opieki społecznej, aby ograniczyć nadużycia - zapowiedziała komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Marianne Thyssen: KE przedstawi pakiet rozwiązań dot. mobilności pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 sty 2015 10:07


W UE, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii od dłuższego czasu trwa napędzana przez eurosceptyków debata dotycząca ograniczenia przywilejów socjalnych dla imigrantów z innych państw członkowskich. Premier David Cameron chciałby ich pozbawić dostępu do większości świadczeń przez pierwsze cztery lata po przyjeździe do W. Brytanii.

Thyssen nie odnosząc się do żadnego konkretnego państwa powiedziała, że KE chciałaby zapobiegać nadużyciom. Poinformowała, że w drugiej połowie roku dokona analizy dyrektywy o pracownikach delegowanych oraz regulacji dotyczących systemów opieki społecznej. Jak tłumaczyła, potrzebne są pewne ulepszenia w tym zakresie.

"Mobilność wewnątrz europejskiego rynku pracy może odgrywać ważną rolę, jeśli chodzi o przezwyciężanie wyzwań stojących przed europejskim rynkiem pracy. Może zmniejszyć bezrobocie w najbardziej dotkniętych regionach i krajach, a także pomóc w zapełnieniu braku pracowników w tych radzących sobie lepiej" - podkreślała komisarz.

Jak mówiła jedynie 3,3 proc. pracowników w UE przemieszcza się w ramach unijnego rynku pracy, co jest znacznie niższym odsetkiem niż np. w USA.

Wyjaśniała, że KE chce ułatwień dla tych, którzy chcieliby skorzystać z mobilności. Zaznaczyła, że takie działania mogłyby np. pozwolić bezrobotnym nabycie nowych umiejętności, które mogłyby zostać wykorzystane w regionach Unii borykających się z brakiem wykwalifikowanej siły roboczej.

KE zaprezentowała raport "Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie" w 2014 r., z którego wynika, że kraje zapewniające skuteczną ochronę socjalną oraz inwestujące w kapitał ludzki okazują się być bardziej odporne na kryzys gospodarczy niż inne.

"Raport pokazuje ograniczone i wątłe ożywienie gospodarcze w UE. Bezrobocie spadło w 2014 r., ale wciąż jest zbyt wysokie" - podkreślała Thyssen. Przypomniała, że kryzys spowodował zniknięcie kilku milionów miejsc pracy między 2008-2013 i nie da się ich odbudować w ciągu jednego roku.

"Mamy do czynienia z powstawaniem nowych miejsc pracy, jednak proces ten jest zbyt wolny" - oceniła. Zwróciła uwagę, że zatrudnienie w UE zaczęło się zwiększać pod koniec 2013 r., ale cały czas jest na niższym poziomie niż przed wybuchem kryzysu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.