Marek Sawicki rozważa wprowadzenie emerytur obywatelskich

Minister rolnictwa Marek Sawicki ma wątpliwości, czy system emerytalny będzie wydolny. Bierze pod uwagę możliwość wprowadzenia emerytur obywatelskich, zapewniających pewne minimum.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Marek Sawicki rozważa wprowadzenie emerytur obywatelskich

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

1 paź 2015 14:40


Minister zapowiada, też, że dopóki współrządzi PSL, system ubezpieczenia emerytalno-rentowego dla rolników - KRUS - będzie oddzielny od ZUS.

Sprzeciwia się też wprowadzeniu podatku dochodowego dla rolników, ze względu - jak mówi - na wysokie koszty jego obsługi. Minister zaznaczył, że nie oznacza to, że systemu KRUS nie trzeba modyfikować

Czytaj też: System emerytalny nie zapewni nawet minimalnej emerytury.

- Nie mam do końca pewności, czy system ZUS-owski w tym kształcie, w jakim go w tej chwili mamy, nawet po reformie podwyższającej wiek emerytalny, będzie nadal systemem wydolnym - powiedział Sawicki.

- Może jednak będziemy sięgali do wzoru KRUS-owskiego, do wzoru kanadyjskiego, czy szwedzkiego i dyskutowali o takim obywatelskim systemie, gdzie państwo gwarantuje pewne minimum (emerytury), a obywatel później decyduje o tym, co więcej - wyjaśnił.

Zgadzają się z tym inni eksperci. Np. prof. Leokadia Oręziak z katedry finansów międzynarodowych SGH uważa, że jeżeli radykalnie nie zmienimy sposobu oszczędzania, będziemy zmuszeni wprowadzić emerytury obywatelskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.