PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Marcin Zieleniecki: Pracownik sam będzie decydował kiedy zakończyć aktywność zawodową

• Obniżenie wieku emerytalnego ma sprawić, że sami ubezpieczeni będą decydować o dalszej karierze zawodowej.
• Do dłuższej aktywności zawodowej może ich przekonać świadomość, że wysokość emerytury jest uzależniona od długości okresu pracy i wysokości opłacanych składek, a także od średniej długości życia po osiągnięciu wieku emerytalnego.
• W Polsce aktywność zawodowa seniorów należy do niższej w Europie.
• Średni wiek wyjścia z rynku pracy w Polsce to nieco ponad 60 lat.

Marcin Zieleniecki: Pracownik sam będzie decydował kiedy zakończyć aktywność zawodową
Obecnie relacja wynagrodzenia do wysokości emerytury wynosi ok. 48 proc. (fot.shutterstock)
REKLAMA

 Od października wiek emerytalny zostanie obniżony dla kobiet do 60, a dla mężczyzn do 65 roku życia.

– Zakłada to zmianę filozofii podejścia do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Podwyższenie wieku emerytalnego docelowo do 67 lat dla kobiet i dla mężczyzn w 2012 roku było przerzuceniem ciężaru podjęcia decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej z ubezpieczonego na ustawodawcę. Obniżenie wieku zakłada, że ubezpieczony będzie sam decydował o tym, kiedy zakończyć swoją aktywność zawodową – tłumaczy Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Rekordowa liczba osób przejdzie na emeryturę w 2017 r. Czy ZUS sobie poradzi?

Aktywnych zawodowo jest obecnie ok. 16 mln Polaków. Nieco ponad 4 mln to osoby, które ukończyły 50 lat, wśród nich 2,5 mln to osoby 55+. Stopa zatrudnienia w grupie wiekowej 55–64 wynosi 42,5 proc. i należy do niższych w Europie. Spośród osób w przedziale wiekowym 65–69 lat pracuje mniej niż 10 proc. Pod względem wykorzystania potencjału osób w tym wieku na rynku pracy jesteśmy w ogonie, na 30. miejscu wśród 34 krajów OECD (ranking Golden Age Index).

– Ubezpieczeni mają różne kwalifikacje i różną sytuację na rynku pracy. Część z nich może bez większego problemu kontynuować zatrudnienie również po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ale są też tacy, którzy mają z tym problem z uwagi na kwalifikacje zawodowe – tłumaczy Zieleniecki.

Im bardziej odroczymy moment przejścia na emeryturę, tym bardziej zwiększamy podstawę wymiaru emerytury - mówi wiceminister (Marcin Zielenicki, fot.newseria.pl)
Im bardziej odroczymy moment przejścia na emeryturę, tym bardziej zwiększamy podstawę wymiaru emerytury - mówi wiceminister (Marcin Zielenicki, fot.newseria.pl)
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Marcin Zieleniecki: Pracownik sam będzie decydował kiedy zakończyć aktywność zawodową

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • stary pracownik 2017-09-19 19:22:09

    Czekamy na ustawę umożliwiającą przejście na emeryturę po ponad 40 latach pracy oskładkowanej .Kto chce pracować dłużej niech ma taką możliwość !!! Na taką ustawę czekają wykiwani pracownicy,Polacy! Panie Zieleniecki i Wszyscy Rządzący jak długo jeszcze ma trwać ta niesprawiedliwość ?

  • Anna KLZ (Wieczorkowska) 2017-03-14 21:44:54

    założenia słuszne, jednakże okoliczności realizacyjne ukażą naszą polską samoświadomość i czynną konsekwentną postawę przynależności do RP w szczególności „posłów polskich” GIP PIP. Jeśli zostaną ustanowione wykładnie na "widzi mi się", to będzie jak dotychczas - sabotaż, patologia. Przedkładam zdarzenie własne z praworządną firmą państwową jaką jest PIP. - w piśmie WOA.I.1109-44/2007, z dnia 28 maja 2007r. podano „staje się pani Pracownikiem Państwowej Inspekcji Pracy” oraz w piśmie WOA.I.BR.I024/20/09 „czyli z zachowaniem ciągłości stosunku pracy”. Pozbawiono mnie 35 miesięcy zatrudnienia a tym samym umniejszone zostało świadczenie emerytalne. Jestem gotowa do kontynuacji zatrudnienia na bazie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. z 8 lipca 2011r., poz. 829, nr 142). Oczekiwania są zasadne, taki obowiązek nałożony jest przez KONSTYTUCJĘ w Rzeczpospolitej Polskiej XXI wieku. Czyny zastosowane wobec mojej osoby posiadają cechy o wysokiej, długofalowej i nieprzewidywalnej w skutkach szkodliwości społecznej.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA