PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Mamy drugi najbardziej skomplikowany system podatkowy na świecie. Ale możemy mieć jeszcze gorszy

  • Justyna Koc
    jk
  • 3 lis 2021 12:11

- Obawiamy się, że proponowane zmiany doprowadzą do tego, że system podatkowy, który i tak jest obecnie jednym z najbardziej skomplikowanych na świecie stanie się jeszcze mniej przejrzysty. Jeśli proponowane ulgi mają wpłynąć na rozwój przedsiębiorstw, to z całą pewnością taki skutek odniosą w zakresie usług doradztwa podatkowego. W innych sektorach gospodarki obawiamy się odwrotnego skutku - podkreśla Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w komentarzu dotyczącym ulg planowanych w ramach Polskiego Ładu.

Mamy drugi najbardziej skomplikowany system podatkowy na świecie. Ale możemy mieć jeszcze gorszy
Obecnie mniej przyjazny od Polski system podatkowy mają jedynie Włochy (fot. freepik.com/pch.vector)
REKLAMA
  • W rankingu International tax competitiveness Index 2021 Polska zajęła 36 na 37 miejsc. Oznacza to, że mamy jeden z najbardziej skomplikowanych systemów na świecie.
  • Polski Ład zawiera szereg przepisów, które są oceniane negatywnie, np. zmiany dotyczące składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców czy wprowadzenie szeregu niezrozumiałych odstępstw od generalnych reguł opodatkowania w postaci ulg podatkowych.
  • Są i takie, które przedsiębiorcy z ZPP oceniają pozytywnie - mowa o podwyżce kwoty wolnej od podatku oraz zmianie jej charakteru z degresywnej na stałą, czy też podniesienie drugiego progu podatku dochodowego od osób fizycznych. 

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, komentując zmiany w Polskim Ładzie, przytacza dane z raportu Tax Foundation dotyczące przyjazności systemów podatkowych w państwach OECD. W rankingu International tax competitiveness Index 2021 Polska zajęła 36. na 37 miejsc. Jak zaznacza ZPP, nie po raz pierwszy uplasowaliśmy się na drugim od końca miejscu - podobny wynik osiągnęliśmy w ubiegłym roku, zaś dwa lata temu uplasowaliśmy się na 33. miejscu. Obecnie mniej przyjazny system podatkowy posiadają jedynie Włochy.

- Nie ulega wątpliwości, że postulat pilnych zmian w prawie podatkowym jest słuszny, a jednym z najważniejszych celów tych zmian powinno być uproszczenie systemu podatkowego, sprawienie by był przyjazny obywatelom i przedsiębiorcom chcącym działać na naszym rynku. Nie jest bowiem tajemnicą, że ramy prawne oraz stabilność i przejrzystość systemu prawnego są jednym z głównych czynników wpływających na rozwój gospodarczy, sytuację rodzimych przedsiębiorców i na strategiczne decyzje dotyczące Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych - czytamy w komentarzu ZPP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ocenie ZPP część proponowanych zmian podatkowych jest słuszna - przedsiębiorcy postulują o nie do wielu lat. Przykładem jest podwyżka kwoty wolnej od podatku oraz zmiana jej charakteru z degresywnej na stałą, czy też podniesienie drugiego progu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mamy drugi najbardziej skomplikowany system podatkowy na świecie. Ale możemy mieć jeszcze gorszy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA