Mama i tata na urlopie macierzyńskim

Od września 2013 r. pojawi się urlop rodzicielski, którym rodzice będą mogli podzielić się według uznania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mama i tata na urlopie macierzyńskim

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

20 lut 2013 8:57


Podstawowy urlop macierzyński (przy urodzeniu jednego dziecka) wynosić będzie 20 tygodni. Dodatkowo mama będzie mogła skorzystać z kolejnych 6 tygodni urlopu. Do podziału między oboje rodziców zostanie jeszcze urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni. W sumie do wykorzystania będą 52 tygodnie urlopu.

Od września 2013 r. prawo do korzystania z urlopu rodzicielskiego zostanie przyznane także pracownikom niezwiązanym z pracodawcą umową o pracę, czyli np. osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą czy zatrudnionym na umowę zlecenie. Jak ten cały szereg dużych zmian wpłynie na funkcjonowanie polskich firm? Czy są nas nie przygotowane? – W branży w której działamy pracownicy stanowią bardzo ważny kapitał – podkreśla w rozmowie z portalem HRStandard Weronika Florkowska z PrimeSoft Polska, firmy działającej w sektorze IT.

– To oczywiste, że ludzie mają swoje życie osobiste i zakładają rodziny. Myślę, że przy dobrej woli obu stron nie będzie żadnego problemu z wdrożeniem nowych zmian. Szczęśliwy człowiek to dobry pracownik – podsumowuje Florkowska.

Specjaliści zwracają uwagę, że obowiązek wykorzystania 20 tygodni urlopu nadal spoczywa tylko na mamie dziecka. Dla jego taty ma on charakter fakultatywny. Z drugiej strony, stopniowe zmiany mogą skuteczniej kształtować nowe postawy ojców, niż  przymus, który zostałby nagle wprowadzony.

– Myślę, że takie rozwiązanie da rodzicom więcej swobody. Pozwoli im dopasować wymiar urlopu do aktualnej sytuacji zawodowej– podsumowuje dla portalu Dawid Nowicki z firmy Neptis operatora sytemu Flotis – Na zmiany jesteśmy przygotowani.  Ostatecznie nie jest to wielka rewolucja, a raczej pójście z duchem czasu – tłumaczy Nowicki. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.