×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Mały ZUS zostanie przedłużony o rok

  • km
  • 31 maj 2023 16:07

O rok wydłużono Mały ZUS Plus dla przedsiębiorców, którzy korzystają z ulgi w 2023 r. Proponowane zmiany zostały przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wejdą w życie 1 sierpnia.

Mały ZUS zostanie przedłużony o rok
Z dodatkowej ulgi będzie mogło skorzystać około 300 tys. przedsiębiorstw (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Zaproponowane zmiany dotyczą grupy przedsiębiorców o stosunkowo niskich dochodach, wrażliwych na obecną sytuację ekonomiczno-gospodarczą. Z dodatkowej ulgi będzie mogło skorzystać około 300 tys. przedsiębiorstw.

Od 2019 r. przedsiębiorcy mogli opłacać niższe składki proporcjonalne do przychodu – Mały ZUS. W 2020 r. rozszerzono ulgę, liberalizując próg przychodowy i uzależniając składki od uzyskanego dochodu (Mały ZUS Plus). Rozwiązanie jest dobrowolne i wspierające najmniejszych przedsiębiorców.

Wprowadzone rozwiązanie jest czasowe i dotyczy przedsiębiorców korzystających z Małego ZUS Plus w 2023 r.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy mogą korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia firmy. Zachowanie takiego limitu jest niezbędne, aby zapewnić im zabezpieczenie społeczne.

Przedsiębiorcy, którzy korzystają obecnie z Małego ZUS Plus („MZ+”) i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł, będą mogli dłużej opłacać niższe składki ZUS. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mały ZUS zostanie przedłużony o rok
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA