Mały ZUS dla małych firm jednym z pięciu priorytetów rządu

Bardzo mnie cieszy, że projekt "mały ZUS dla małych firm" został zapowiedziany przez premiera jako jeden z pięciu priorytetów rządu - powiedziała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że projekt jest gotowy i liczy na efektywny i szybki proces legislacyjny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mały ZUS dla małych firm jednym z pięciu priorytetów rządu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/TK

15 kwi 2018 20:42


W tracie konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna", premier Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. niższy ZUS dla małych firm.

"Bardzo mnie cieszy, że projekt mały ZUS dla małych firm+ został zapowiedziany przez pana premiera jako jeden z pięciu priorytetów rządu. Ten projekt jest dla mnie szczególnie ważny. Przez ostatnie miesiące intensywnie pracowaliśmy, żeby był jak najlepiej przygotowany i przede wszystkim wyliczony pod względem kosztów dla budżet państwa" - powiedziała PAP minister Jadwiga Emilewicz.

Przypomniała, że projekt zakłada proporcjonalne do przychodu i obniżone składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy uzyskują przeciętne miesięczne przychody nieprzekraczające 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to 5250 zł).

Podkreśliła, że "projekt jest gotowy, uzgodniony zarówno z ZUS, jak i z ministrami finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej". "Liczę na efektywny i szybki proces legislacyjny. Naszym celem jest, aby przedsiębiorcy, których przychody w tym roku nie przekroczyły średniomiesięcznie 5250 zł, mogli już od 1 stycznia 2019 r. skorzystać z nowych regulacji" - poinformowała minister.

W ocenie szefowej MPiT zmiany mogą dotyczyć nawet 200 tys. przedsiębiorców, głównie prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

"Liczymy więc, że małe polskie firmy, rzemieślnicy, drobni przedsiębiorcy poczują realną ulgę dzięki tym rozwiązaniom, a dla wielu osób będzie to szansa i impuls do wyjścia z tzw. szarej strefy" - mówiła minister Jadwiga Emilewicz. Dodała, że "ważne są też inne spodziewane efekty tych zmian, takie jak rozwój przedsiębiorczości, pobudzenie aktywności zawodowej oraz poprawa przeżywalności przedsiębiorstw".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.