×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Będą nowe przepisy w zatrudnianiu cudzoziemców. To ważne także dla małych przedsiębiorców

  • Autor: MN
  • Opublikowano: 12 gru 2017 12:43

Na polskim rynku pracy pojawia się coraz więcej obcokrajowców. Przedsiębiorcy chętnie ich zatrudniają, ale muszą mieć też świadomość zmian w prawie. Dlatego na Pomorzu zorganizowano spotkanie, na którym mówiono ponad 300 pracodawcom z województwa o nowych przepisach prawnych dotyczących zatrudniania cudzoziemców.

Będą nowe przepisy w zatrudnianiu cudzoziemców. To ważne także dla małych przedsiębiorców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców będą obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

• Będą nowe zezwolenia na pracę sezonową dla cudzoziemców oraz zmiany w zakresie możliwości powierzenia pracy na podstawie oświadczeń składanych w powiatowych urzędach pracy.

• Na Pomorzu pracodawcy sygnalizują, że mają coraz większe problemy z pozyskiwaniem rąk do pracy, szczególnie w sektorze małych przedsiębiorstw. 

Gospodarstwo rolne z Pępowa zatrudnia 10 pracowników z Ukrainy i Białorusi. – Bez nich przetwórnia by stanęła – zapewniał Krzysztof Stańczyk, który na spotkaniu w Kartuzach (ostatnim z serii takich spotkań na Pomorzu) reprezentował przedsiębiorstwo z Pępowa. – Ci pracownicy są nam potrzebni zarówno do prac polowych, do uprawy warzyw, jak i do pracy w przetwórni przy kiszeniu kapusty i ogórków.

Prawie połowa pomorskich pracodawców zgłasza potrzebę zatrudnienia pracowników. Coraz więcej przedsiębiorstw – szczególnie tych małych, które wśród pomorskich firm stanowią zdecydowaną większość – sygnalizuje kłopoty ze znalezieniem pracowników.

Nowe przepisy

Na spotkaniach organizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, który działa w imieniu samorządu pomorskiego wspólnie z powiatowymi urzędami pracy, mówiono o tym, że nowe zasady zatrudniania cudzoziemców będą obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. Okres przejściowy na pracę na podstawie obecnych oświadczeń, również w sektorach objętych zezwoleniem na pracę sezonową, będzie obowiązywać do końca 2018 r.

Spotkania z przedsiębiorcami organizowano w Gdyni, Pucku, Tczewie i Kartuzach. (fot. pomorskie.eu)
Spotkania z przedsiębiorcami organizowano w Gdyni, Pucku, Tczewie i Kartuzach. (fot. pomorskie.eu)

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza nowe zezwolenia na pracę sezonową dla cudzoziemców oraz zmiany w zakresie możliwości powierzenia pracy na podstawie oświadczeń składanych w powiatowych urzędach pracy. Nowe możliwości uzyskają też agencje pracy tymczasowej, które będą mogły złożyć oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w charakterze pracownika tymczasowego oraz wnioskować o wydanie zezwolenia na pracę sezonową. O nowych przepisach podczas grudniowych spotkań informowali pracownicy urzędów pracy, o legalności zatrudnienia i pobytu cudzoziemców na terytorium naszego kraju – Państwowa Inspekcja Pracy oraz Straż Graniczna.

Potrzebne spotkania

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będą nowe przepisy w zatrudnianiu cudzoziemców. To ważne także dla małych przedsiębiorców
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA