×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Majówka nie dla każdego. Kłopoty z urlopem mogą być także latem

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 2 maj 2022 17:30

Wnioski urlopowe wypisane? Wypisane! Zgoda od pracodawcy jest? Nie ma. Niestety, wiele osób zamiast wypoczywać na majówce przez cztery dni z rzędu musiało iść do pracy w poniedziałek, 2 maja. Jeszcze inni mają problem polegający na tym, że muszą pracować nawet w dni wolne. Jak wyjaśnia prezes stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska, praca w majówkę, w długie weekendy czy odmawianie urlopów to bardzo poważny problem na linii pracownik i pracodawca.

Majówka nie dla każdego. Kłopoty z urlopem mogą być także latem
Jak wynika z danych stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom, nie każdy, kto pracować nie musi, może liczyć na labę w czasie majówki (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Długi weekend majowy kojarzy się nam z kilkoma dodatkowymi dniami wolnymi od pracy. 
 • Jednak, jak wynika z danych stowarzyszenia Stop Nieuczciwym Pracodawcom, nie każdy, kto pracować nie musi, może liczyć na labę w tym czasie.
 • Ostatnio na skrzynkę mailową stowarzyszenia dotarło kilka wiadomości od zdenerwowanych pracowników, którzy musieli zweryfikować swoje plany urlopowe.

- Odnotowaliśmy blisko 20 wiadomości w ciągu ostatniego miesiąca, których głównym tematem była majówka. Ponad połowa z nich to skargi od pracowników handlu. Pracownicy dyskontów chcieli długiego weekendu, a w wielu przypadkach okazało się to niemożliwe z powodu konieczności zapewnienia obsady w sklepach, 2 maja. Wiele sklepów poprosiło swoich pracowników o obecność już po północy, by przygotować sprzedaż - mówi Małgorzata Marczulewska, prezes stowarzyszenia.

Jak dodaje, kilka skarg dotyczyło także kierowców i pracowników firm spedycyjnych, które ze względu na braki kadrowe również musiały bardzo mocno obciąć wypoczynkowe plany pracowników. W tym przypadku zdarzyła się również skarga od kierowcy, który miał zarezerwowany urlop od wielu tygodni, wykupioną wycieczkę i… musiał jechać w trasę. Tu pytano nas, jakie są możliwości prawne, by pracodawca cofnął swoją decyzję.

Marczulewska pytana o to, jak łagodzić konflikty o urlopy, mówi wprost: nie rzucać papierami.

fot. Pixabay
fot. Pixabay

- Porady prawników stowarzyszenia są zazwyczaj jednoznaczne. Najlepsza w tym przypadku jest po prostu droga do porozumienia. Pracownicy muszą pamiętać, że zadaniem pracodawcy jest zapewnienie operacyjnej zdolności do kontynuacji pracy. Żadna majówka nie może być usprawiedliwieniem dla niedotrzymania kontraktów itp. Z drugiej strony pracodawca musi wiedzieć, że wypoczęty i zadowolony pracownik to zawsze lepszy pracownik. Nie radzimy konfliktów, awantur, rzucania papierami. Po prostu należy porozmawiać z przełożonymi i dojście do porozumienia - mówi Małgorzata Marczulewska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Majówka nie dla każdego. Kłopoty z urlopem mogą być także latem
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Magda 2022-05-05 09:57:30

  Rozmowa z pracodawcą I dojście do porozumienia, gdy przełożony nueugiety....taaa....marzenie ściętej głowy. A co mają powiedzieć pracownicy służb? Lub placówek opiekuńczych i leczniczych? Tam się pracuje Świątek,piątek,niedziela....sylwester,wigilia itp.....to wychodzi na to że majówki i takie tam są tylko dla wybranych grup zawodowych,bo pozostali wyżej wspomniani to nawet czasem nie mają szans na rodzinny obiad w niedzielę czy sobotnie zaproszenie na grila, jak słyszę w TV " przed nami długi weekend" to mnie strzela,bo to tylko dla nauczycieli, urzędników,pracowników biur.....

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA