PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Łyszczek, Guz, Gardias, Kaźmierczak podsumowali dla nas 2018 rok. Rekord gonił rekord

Rekordowo niska stopa bezrobocia, rekordowo wysoka liczba cudzoziemców na polskim rynku pracy. Najważniejsze wydarzenia czy pozytywne zmiany, jakie zaszły na rynku pracy w ciągu kończącego się właśnie 2018 roku komentują dla PulsHR.pl Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy, Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy w Pracodawcach RP, Joanna Torbé, ekspert BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, Monika Fedorczuk - ekspert ds. rynku pracy w Konfederacji Lewiatan oraz Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy

Pozytywnie należy ocenić konsekwencje wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej. Wiele osób dzięki temu zyskało, a kontrole PIP, kampanie informacyjne i wspólna akcja z NSZZ „Solidarność” spowodowały, że zdecydowana większość przedsiębiorców właściwie stosuje przepisy gwarantujące minimalną stawkę godzinową dla zleceniobiorców.

Poza tym zmniejszające się bezrobocie, spowodowane większym zapotrzebowaniem na pracowników, wpływa pozytywnie na poziom przestrzegania przepisów prawa pracy. Poprawę szczególnie odczuwają wykwalifikowani pracownicy, specjaliści. Szczególnie w dużych miastach możemy mówić o tzw. rynku pracownika.

Pracodawcy konkurują o pozyskanie nowych pracowników i walczą o utrzymanie kadry. W praktyce oznacza to tworzenie lepszych warunków zatrudnienia. Zwiększa się liczba zawieranych umów o pracę na czas nieokreślony. Jednolity rynek europejski wymusza na przedsiębiorcach stosowanie nowych, nowoczesnych technologii, a te z reguły są bezpieczniejsze, mniej obciążające pracowników. (fot.PTWP)

REKLAMA

  

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Łyszczek, Guz, Gardias, Kaźmierczak podsumowali dla nas 2018 rok. Rekord gonił rekord

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Przedsiębiorca 2018-12-28 07:24:16

    Dla ZPP najważniejszy powinien chyba być problem wizerunkowy związku. Już nikt nie wierzy, że ZPP reprezentuje sektor MSP, co zresztą pan Kaźmierczak potwierdza w swojej wypowiedzi. Polecam lekturę/historię listów otwartych Tomasza Pruszczyńskiego (odwołanego wice prezesa/współzałożyciela ZPP do Kaźmierczaka na które nie raczył odpowiedzieć. Kompromitują one jego i pokazją jak dzisiaj działa ZPP.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA