PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Łukasz Borowiak, prezydent Leszna apeluje do pracodawców w sprawie alimenciarzy

 • Autor: PAP/KDS
 • 25 lip 2017 15:21

- Uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów odbiera dzieciom szansę na życie w godnych warunkach, a my nie możemy na to pozwolić - w liście otwartym skierowanym do pracodawców napisał Łukasz Borowiak, prezydent Leszna. Jego apel jest elementem kampanii społecznej dotyczącej egzekwowania pieniędzy od uchylających się od płacenia alimentów.

Łukasz Borowiak, prezydent Leszna apeluje do pracodawców w sprawie alimenciarzy
Adobe Stock
REKLAMA

• List do pracodawców to element zapowiedzianej przez prezydenta miasta kampanii społecznej, służącej zwiększeniu ściągalności długów alimentacyjnych.

• - Nie pozwólmy by w batalii o pieniądze najbardziej ucierpieli niewinni i bezbronni - pisze prezydent Leszna.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W Polsce około miliona dzieci nie otrzymuje alimentów. Zadłużenie niepłacących alimenty sięga 11 mld zł.

W opublikowanym we wtorek (25 lipca) m.in. na stronie leszczyńskiego magistratu piśmie prezydent podkreślił, że główną przyczyną zjawiska uchylania się od obowiązku płacenia zasądzonych alimentów jest "poczucie bezkarności dłużników alimentacyjnych".

"Doceniając ważną rolę społeczną przedsiębiorców, oraz darząc Państwa zaufaniem zwracam się z prośbą: w sytuacjach, w których jesteście Państwo świadkami zatrudniania pracowników z pominięciem przepisów prawa - reagujcie!" - napisał Borowiak. Prezydent miasta poprosił też pracodawców, by nie zgadzali się na propozycje zatrudnienia z pominięciem przepisów prawa.

"Nie pozwólmy by w batalii o pieniądze najbardziej ucierpieli niewinni i bezbronni. Uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów odbiera dzieciom szansę na życie w godnych warunkach, a my nie możemy na to pozwolić" - podkreślił Łukasz Borowiak. Jak dodał, jeśli jego apel "zapobiegnie krzywdzie choć jednego dziecka" będzie to wspólnym sukcesem.

W ubiegłym miesiącu władze Leszna poinformowały, że w mieście jest około 1,2 tys. dłużników alimentacyjnych, którzy zalegają z pieniędzmi wobec skarbu państwa, Leszna i innych gmin. Zadłużenie alimentacyjne na rzecz dzieci mieszkających w Lesznie za ostatnie 10 lat wynosi 22 mln zł. Władze miasta zapowiedziały też, że będą zawiadamiać prokuraturę o ojcach uchylających się od finansowania swoich dzieci.

List do pracodawców to element zapowiedzianej przez prezydenta miasta kampanii społecznej, służącej zwiększeniu ściągalności długów alimentacyjnych. Ma być ona realizowana na portalach społecznościowych i w mediach.

Dwa miesiące temu w życie weszły nowe regulacje w sprawie egzekwowania alimentów. Osobom, których łączna wysokość zaległości alimentacyjnych wyniesie "równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych" - najczęściej miesięcznych, grozi do roku więzienia. Kara do dwóch lat więzienia grozi osobie, która nie płacąc alimentów, naraża osobę najbliższą na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

"Od czasu wejścia w życie noweli Kodeksu karnego widać poprawę w spłacalności świadczeń alimentacyjnych. Część dłużników ma świadomość, że przepisy się zmieniły i nie może czuć się już tak bezkarnie" - powiedziała asystent prezydenta Leszna ds. polityki społecznej i rodziny Agnieszka Sochacka.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Łukasz Borowiak, prezydent Leszna apeluje do pracodawców w sprawie alimenciarzy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Anonim 2017-07-26 12:09:22

  A co z tymi delikwentami ktorzy pracuja na czarno i nie przyznaja sie gdzie pracuja? I twierdza tworczo ze utrxymuja sie z pracy dowrywczej? A posiadaja auto motor itp ?

 • matka ktora walczy ale nie ma już siły 2017-07-26 11:44:12

  Są jeszcze dzieci takie jak mój syn które nie dostają nawet z funduszu pieniędzy. I nie mamy 500+ również.

 • AliemntToNiePrezenty 2017-07-26 11:00:26

  ww.alimentytonieprezenty.pl

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA