LOT zmienia procedury. Minimum dwie osoby w kabinie pilotów

W piątek wieczorem (27 marca) LOT zdecydował się na wprowadzenie prcocedury minimum dwóch osób w kabinie pilotów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

LOT zmienia procedury. Minimum dwie osoby w kabinie pilotów

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

28 mar 2015 10:12


Po tym, jak Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego wydała rekomendację dotyczącą minimalnej liczby osób, które powinny przebywać w kabinie pilota podczas lotu, polskie linie lotnicze LOT również zdecydowały się na zmiany procedur.

Od momentu wprowadzenia zmian, podczas wszystkich rejsów LOT-u obowiązuje zasada przebywania w kokpicie minimum dwóch upoważnionych osób w czasie całego lotu.

Oznacza to, że za każdym razem, gdy któryś z pilotów będzie chciał opuścić kabinę pilotów, na czas jego nieobecności w kokpicie będzie przebywać upoważniona osoba z załogi pokładowej.

Czytaj też: LOT ma nową szefową HR. Została nią Anna Woźniak

Na taki krok, tuż po katastrofie samolotu pasażerskiego linii Germanwings we francuskich Alpach, do którego celowo miał doprowadzić drugi, 27-letni pilot, który został sam za sterami samolotu, zdecydowało się natychmiast kilka europejskich linii lotniczych, m.in. Wizzair, easyJet, Norwegian Air Shuttle czy Icelanair.

LOT jeszcze w piątek (27 marca) po południu, bardziej zachowawczo podchodził do całej sprawy.

- Decyzje związane z bezpieczeństwem nie mogą być podejmowane pod wpływem impulsu, nim zostaną wprowadzone nie mogą też budzić najmniejszych wątpliwości co do ich słuszności i skuteczności - czytaliśmy w przesłanym do naszej redakcji komunikacie, w którym linie zaznaczyły, że nie zamierzają wprowadzać żadnych zmian obowiązujących procedur, dopóki Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego nie wyda obligatoryjnego dokumentu w tej sprawie.

Jednak w piątek wieczorem (27 marca) Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała czasowe rekomendacje dla linii lotniczych, by w czasie lotu w kokpicie przebywały dwie osoby.

Może teraz pora na przywrócenie obowiązkowych badań psychologicznych pilotów? Zgodnie z obowiązującym prawem unijnym, badania psychologiczne pilotów nie są obligatoryjne - linie lotnicze mogą je przeprowadzać, ale nie muszą. Dla porównania, w Polsce, minimum co 5 lat badania psychologiczne muszą przechodzić m.in. kierowcy autobusów, maszyniści, a nawet taksówkarze

Podobał się artykuł? Podziel się!
LOT

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.