×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Likwidacja zbiegu umów. Konieczność czy zabieg fiskalny?

Powraca zapowiadany pierwotnie w 2020 roku temat likwidacji zbiegu umów. - Chcemy uporządkować system, wprowadzić jednakowe warunki w ramach umów-zleceń. Celem nie jest znalezienie dodatkowej ścieżki ubezpieczeniowej, tylko uporządkowanie zasad – wyjaśnia wiceminister Stanisław Szwed. Inne zdanie ma dr Wojciech Nagel, ekspert BCC: - W okresie, w którym mamy do czynienia z głębokim spowolnieniem gospodarczym, a miejsca pracy utrzymywane są dzięki tarczom bezpieczeństwa, projekt likwidacji zbiegów umów jest szkodliwy dla gospodarki i przede wszystkim dla ludzi - uważa.

Likwidacja zbiegu umów. Konieczność czy zabieg fiskalny?
Powraca kwestia likwidacji zbiegu umów... (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Jak wyjaśnia w rozmowie z PulsemHR Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, prace nad nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych trwają. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy będziemy mogli mówić o konkretnych zapisach.
  • - Projekt, który powraca obecnie w dyskusji, ma na celu likwidację zbiegu umów. Tak naprawdę sprawi, że pracodawca zapłaci więcej, a pracownik otrzyma mniej. W mojej ocenie taka jest idea tego projektu... Poza uzasadnieniem fiskalnym, gdzie liczy się na dodatkowy wpływ ok. 4 mld zł do budżetu, nie ma sensownego wytłumaczenia likwidacji tzw. zbiegów umów – wyjaśnia Wojciech Nagel, ekspert BCC.
  • Zdaniem eksperta BCC, działania zmierzające do likwidacji zbiegu umów w czasach pandemii i wychodzenia z kryzysu gospodarczego, nie są dobrym rozwiązaniem.

Z raportu fundacji Instrat, przygotowanego na podstawie danych udostępnionych przez ZUS, wynika, że spośród ponad 16 milionów zatrudnionych, aż 6,4 proc. osób, czyli ponad milion ubezpieczonych, łączy zatrudnienie na umowie o pracę, zlecenia lub samozatrudnienie. Dzięki takiemu mechanizmowi mogą odprowadzać składki w niepełnym wymiarze.

Uregulować zbieg umów ma przygotowywana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Jak wyjaśnia w rozmowie z PulsemHR Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, prace nad nowelizacją trwają. Jednak nie wiadomo, kiedy będziemy mogli mówić o konkretnych zapisach.

- Realnie takiego terminu jeszcze nie ma. Prowadzimy prace dotyczące likwidacji zbiegu umów, te dotyczą umów zleceń. Nie ma jeszcze odpowiedniego wpisu do kalendarza prac rządu, stąd nie ma też jeszcze decyzji o ostatecznym kształcie przepisów.

Kontrowersyjne zmiany

Kluczowym zagadnieniem w przypadku proponowanych zmian jest zbieg umów.

- Wyobraźmy sobie sytuację, w której są osoby z co najmniej dwiema umowami-zleceniami lub łączą umowę o pracę z umową-zleceniem czy działalnością gospodarczą. To właśnie zbieg umów. W dotychczasowej formule umowy o dzieło są nieoskładkowane, a umowy-lecenia tylko niektóre – wszystko w zależności od naszej aktywności. Najczęściej spotykana w gospodarce jest umowa o pracę – w pełni oskładkowana – wyjaśnia dr Wojciech Nagel, ekspert BCC, członek rady nadzorczej ZUS, Zespołu Ubezpieczeń Społecznych RDS.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Likwidacja zbiegu umów. Konieczność czy zabieg fiskalny?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA