PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Likwidacja śmieciówek? Pracownicy chcą etatów, pracodawcy straszą zwolnieniami

 • Justyna Koc
  jk
 • 7 kwi 2021 20:00

W przestrzeni publicznej mówi się, że rząd przygotowuje zmiany dotyczące umów cywilnoprawnych. Nowe przepisy miałyby zlikwidować lub ograniczyć to rozwiązanie.

Likwidacja śmieciówek? Pracownicy chcą etatów, pracodawcy straszą zwolnieniami
Gdyby postawić Polaków przed wyborem, w jakiej formie chcą być zatrudnieni, aż 79 proc. zdecydowałoby się na etat zamiast umowy cywilnoprawnej lub kontraktowej (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Coraz częściej słychać, że wkrótce z rynku znikną umowy cywilnoprawne lub zostaną mocno ograniczone.
 • Jednak eksperci przestrzegają przed radykalnym działaniem, bo pracodawcom są potrzebne elastyczne formy zatrudnienia, szczególnie teraz.
 • Ewentualnie warto rozważyć ujednolicenie zasad oskładkowania śmieciówek i umów o pracę - wypracować rozwiązanie, które zacznie obowiązywać dopiero w przyszłości.

Według GUS szacunkowa liczba osób, z którymi została zawarta umowa zlecenie lub umowa o dzieło, a które nie były nigdzie zatrudnione na podstawie stosunku pracy w 2019 r. wyniosła około 1,2 mln. W porównaniu z ubiegłym rokiem grupa ta zmniejszyła się o około 8 proc.

Jak podkreśla Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, obecnie firmy bardzo potrzebują elastyczności zatrudnienia. Uzyskują ją m.in. dzięki umowom-zleceniom. Ekspert przestrzega przed likwidacją tych regulacji. Jednocześnie zauważa, że niekorzystny jest dualizm na rynku pracy. Część pracowników ma bardzo stabilną sytuację, a pozostali dostają tylko umowy krótkoterminowe. I te grupy z pewnością należy zbliżyć do siebie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Umowy o dzieło znikną z rynku. Przez wymóg rejestracji przeniosły się do szarej strefy?

- Plotka o likwidacji umów cywilnoprawnych, która od dłuższego czasu krąży w mediach, jest szkodliwa. Jeżeli rząd zdecydowałby się na to, prawdopodobnie mówiłby o konieczności poważnego uporządkowania rynku pracy. Argumentowałby, że jedni mają lepsze warunki, a inni nieco gorsze. Ale wtedy należałoby konsekwentnie reformować, czyli znieść też przywileje sektorowe, w tym np. emerytury mundurowe czy górnicze – komentuje Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC, ekspert ds. rynku pracy i dialogu społecznego.

Natomiast NSZZ Solidarność stoi na stanowisku, że umowy cywilnoprawne to legalne rozwiązania, jednak zastosowane w sposób nieprawidłowy. I dodaje, że związek nigdy nie domagał się likwidacji umów zleceń czy o dzieło, a także samozatrudnienia, bo te rozwiązania są ważne i potrzebne. Ale postuluje, aby nie stosowano ich w miejscu, gdzie zgodnie z prawem powinien być etat. A kodeks pracy reguluje to precyzyjnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Likwidacja śmieciówek? Pracownicy chcą etatów, pracodawcy straszą zwolnieniami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Pejtt 2021-04-11 09:48:00

  Ale przecież zlecenie jest w pełni oskładkowane... Niemniej jednak jestem w 100% przeciwko śmieciówkom. Pieniądze na podatki wezmą, a ja i tak nic z tego nie mam... Zlecenie, jak sama nazwa wskazuje, powinno być jako dodatkowa umowa, jako zlecenie. A nie umowa jako główne źródło utrzymania. Każdy chciałby mieć jakieś prawa w pracy,

 • Prawda 2021-04-08 10:17:26

  Po co takie głupoty pisać że zlikwidują śmieciówki. Przecież zwykłego człowieka mają gdzieś najważniejsi są przecież pracodawcy a pracownik najlepiej jakby robił za darmo.

 • Michał 2021-04-08 05:57:42

  Niech h..... Oddają pieniądze za wszystkie lata stracone na smieciowkach lub bez a oni nie dość że się dorobili naszym zdrowiem i życiem to jeszcze dzięki tym i poprzednim rządom są bezkarni przez tyle lat teraz powinni oddać odszkodowania dla pracowników powinny być wielotysięczne jak politycy są niedługo jeszcze bezkarni tak i oni już niedługo zostaną podliczeni

 • Andrzej 2021-04-08 05:53:02

  Całkowity zakaz śmieciówek . Zero płacenia pod stołem . Oszuści pluą na PiS bo nie można jawnie okradać robotników .

  • red 2021-04-08 06:21:38

   i jeszcze zakaz popełniania przestępstw, i zakaz zakazywania :))))

 • Gosia 2021-04-08 05:02:39

  Śmieciowki ,niech sami sobie robią ,umowy zlecenia powinny być dla osób pracujących na 2 etatach ,tu nawet stażu pracy nie ma ,a emeryturę skąd potem

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA