Liczni przeciwnicy projektu dot. pracy w niedziele

PiS, Twój Ruch i SP będą głosować za odrzuceniem projektu PO rozszerzającym katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta. Chodzi m.in. o usługi świadczone przez centra działające w Polsce na rzecz partnerów z krajów, które mają inne kalendarze dni wolnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Liczni przeciwnicy projektu dot. pracy w niedziele

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 gru 2013 8:32


W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji kodeksu pracy, autorstwa posłów PO. Opozycja chciała jego odrzucenia już w pierwszym czytaniu, Sejm zdecydował jednak o wysłaniu projektu do dalszych prac w komisji.

Jak poinformował Tomasz Szymański (PO) z komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach, która pracowała nad projektem, obecne regulacje nie dopuszczają wykonywania pracy w niedziele i święta na rzecz różnych zagranicznych podmiotów działających na rynku światowym, w których obowiązują różne kalendarze świąt i strefy czasowe. W szczególności chodzi o prace przy świadczeniu usług transgranicznych przez centra działające w Polsce.

Dlatego projekt rozszerza katalog tych prac o prace "wykonywane z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego lub zagranicznego oddziału, lub przedstawicielstwa przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ze względu na odmienne, w stosunku do pracodawcy, dni wolne od pracy u wyżej wymienionych podmiotów".

Zdaniem wnioskodawców ma to pomóc nie tylko zachować obecne miejsca pracy w sektorze usług biznesowych (ich liczbę szacują na ok. 200 tys.), ale również stworzyć nowe oraz poprawić konkurencyjność polskiego rynku pracy w tym obszarze.

Szymański dodał, że tego typu usługi świadczy w Polsce kilkaset firm z rodzimym kapitałem, więc nie jest to uprzywilejowanie wyłącznie zagranicznych pracodawców. Dodał, że z informacji uzyskanych od Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych wynika, że ze względu na brak takich przepisów kilka planowanych w Polsce inwestycji nie doszło do skutku, inwestycje zostały ulokowane u naszych sąsiadów.

Zwrócił uwagę, że takie rozwiązania obowiązują u naszych głównych konkurentów, jeśli chodzi o tereny inwestycyjne: na Węgrzech, Słowacji, w Czechach, Rumunii.

Izabela Mrzygłocka (PO) zaznaczyła, że przepisy muszą gwarantować ochronę pracowników, ale muszą też nadążać za zmianami cywilizacyjnymi i być elastyczne. Oceniła, że zaproponowane rozwiązania pozytywnie wpłyną na poprawę konkurencyjności polskiego rynku pracy i zapowiedziała, że jej klub poprze projekt.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.