PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Liberalizacja poszła za daleko? Państwo przypilnuje egzaminów na maszynistów

Już za kilka miesięcy zmieni się w Polsce system egzaminowania kandydatów na maszynistów. Egzaminy będą państwowe, przeprowadzane w powstającym w Warszawie Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów. To ważna informacja dla adeptów zawodu, który po chudych latach chce odżyć. Dziś (16 września) przypada Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego.

Liberalizacja poszła za daleko? Państwo przypilnuje egzaminów na maszynistów
Niedawno symulator w UTK przetestował Krzysztof Zdziarski, prezes produkującej lokomotywy Pesy (fot. Mat. pras.)
REKLAMA
  • Urząd Transportu Kolejowego zaniepokoił brak odpowiedniego nadzoru nad egzaminami przeprowadzanymi w ośrodkach szkolenia i u przewoźników. Zdaniem prezesa Ignacego Góry presja ekonomiczna przyczynia się do obniżenia wymagań egzaminacyjnych wobec kandydatów.
  • Skoncentrowanie egzaminów w Warszawie powinno sprawić, że do zawodu trafią tylko te osoby, które powinny. A przeżywa on na swój sposób renesans zainteresowania, przede wszystkim ze względów płacowych, ale nie tylko.
  • System nabywania praw do prowadzenia pociągu zostanie więc uszczelniony. Wśród menedżerów spółek kolejowych nie brakuje jednak głosów, że jest zbyt skomplikowany.

Dziś, zgodnie z unijnymi przepisami, maszynistą może zostać każdy, kto podejmie taką decyzję i spełnia wymogi zdrowotne. Nie łączy się to z koniecznością ukończenia szkoły kolejarskiej. Najpierw trzeba odbyć trzymiesięczne szkolenie na licencję maszynisty, obejmujące podstawy budowy lokomotywy i zasad ruchu kolejowego. Kończy się ono egzaminem w ośrodku, który to szkolenie prowadził. Koszt - około 5 tys. zł. Druga część nauki zawodu odbywa się u przewoźników, którzy adeptów przyjmują jako stażystów. Praktyczna część szkolenia może trwać od 8 miesięcy do dwóch lat. W PKP Intercity kursy na tzw. świadectwo maszynisty trwają do 1,5 roku, a kończy je 20-30 proc. kandydatów, którzy zgłosili się w naborze.

Zajęcia dla kandydatów do zawodu prowadzą ośrodki szkolenia i egzaminowania maszynistów i kandydatów na maszynistów. W tych samych miejscach przeprowadzane są egzaminy na licencję i świadectwo. Po zmianie przepisów ośrodki szkolenia będą zajmować się jedynie przygotowaniem kandydatów. Egzamin na licencję i pierwsze świadectwo, czyli dla osób wchodzących do zawodu, będzie państwowy, przeprowadzany przez Urząd Transportu Kolejowego w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów przy Alejach Jerozolimskich 211 w Warszawie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Liberalizacja poszła za daleko? Państwo przypilnuje egzaminów na maszynistów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Pesymista 2022-09-19 10:02:40

    Państwo przypilnuje egzaminów na maszynistów. W wolnym tłumaczeniu: Chcemy więcej kasy za kursy ;-(

  • Wujek Ignacy G. 2022-09-17 15:49:22

    Fajny ten nasz UTK taki nie za ogarnięty nie za obrotny. Przecież to właśnie UTK pełni nadzór nad szkoleniem i egzaminowaniem, tą zmianą dobitnie się przyznają że zupełnie nie ogarniają swojej podstawowej roboty :)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA