PARTNERZY PORTALU

Lewica w Święto Pracy zapowiedziała projekt ustawy - pakiet pracowniczy

  • Autor: PAP/RAF
  • 1 maj 2020 15:07

Postulaty ludzi pracy nie są dziś spełnione - mówił z okazji Święta Pracy kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Dlatego Lewica przygotowała pakiet rozwiązań pracowniczych do przyjęcia przez Sejm, który m.in. zrównuje uprawnienia zatrudnionych o pracę i na umowach śmieciowych.

Lewica w Święto Pracy zapowiedziała projekt ustawy - pakiet pracowniczy
Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. (Fot. PTWP/ElizaMadej)
REKLAMA
  • - Pakiet pracowniczy daje szansę, że wszystkie osoby, które pracują na umowach śmieciowych, będą traktowane tak samo i z takimi samymi prawami - podkreślił Gawkowski, szef klubu Lewicy.
  • Projekt przewiduje ponadto, że każda osoba na zwolnieniu będzie otrzymywała 100 proc. wynagrodzenia (a nie jak obecnie 80 proc.).
  • Zatrudnieni na umowy o dzieło i na zlecenie będą mieli prawo do urlopu. 
  • Lewica proponuje wypłacanie 1,8 tys. zł "wynagrodzenia na bezrobociu" dla osób, które straciły pracę na sutek kryzysu.

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń na konferencji prasowej w Warszawie przypomniał, że Święto Prawy - 1 maja - ma już stuletnią tradycję. Ocenił, że w okresie epidemii w Polsce "najbardziej zagrożeni są pracownicy" - około 1 mln pracowników "traci pracę" lub jest jej stratą zagrożonych, a bezrobocie zaczyna sięgać 10 proc. - Taka jest polska rzeczywistość - podkreślił. Dodał, że ludzie pracy wypracowują produkt narodowy brutto i oczekują za to dobrej płacy.

Ocenił też, że postulaty "ludzi pracy, którzy od stu lat wychodzą na ulice, nadal nie są spełnione". Jako przykład podał pracujących na umowach śmieciowych lub samozatrudnieniu, których jest w Polsce - jak oszacował - 3 mln.

- Rządząca Polską prawica od 15 lat wypycha kolejne grupy społeczne poza normalne ramy zatrudnienia, poza normalną umowę o pracę - stwierdził Biedroń. - Dziś ludzie pracy płacą najwyższą cenę za lata zaniedbań. Dziś w Polsce ludzie pracują najwięcej w Europie, musimy to zmienić - mówił Biedroń.

Dlatego Lewica przygotowała, z okazji 1 maja, projekt ustawy propracowniczej, który przedstawił Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy. - Pakiet pracowniczy daje szansę, że wszystkie osoby, które pracują na umowach śmieciowych, będą traktowane tak samo i z takimi samymi prawami - podkreślił Gawkowski.

Czytaj też: 1200 zł dla osób, które w wyniku epidemii straciły pracę

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lewica w Święto Pracy zapowiedziała projekt ustawy - pakiet pracowniczy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA