×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Lewica chce zmian w Kodeksie pracy. Chodzi o urlopy

  • Autor: PAP/JP
  • 26 sty 2023 12:02

Prawo do posługiwania się służbowym mailem do działalności związkowej, a także zrównanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn na urlopach rodzicielskich - to niektóre poprawki klubu Lewicy do nowelizacji Kodeksu pracy, która ma być w czwartek omawiana w Sejmie.

Lewica chce zmian w Kodeksie pracy. Chodzi o urlopy
Posłanki Lewicy na konferencji prasowej w Sejmie (fot. PAP/Tomasz Gzell )
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Klub Lewicy zorganizował w czwartek w Sejmie konferencję prasową w związku z czwartkowymi pracami Sejmu nad nowelizacją Kodeksu pracy.
  • Magdalena Biejat zwracała uwagę, że nowelizacja wprowadza dwie europejskie dyrektywy. "Jedna dotyczy przejrzystych warunków pracy, a druga równowagi między życiem prywatnym i zawodowym +work life balance+" - zaznaczyła.
  • Dyrektywy te, jak mówiła Biejat, powinny były być wdrożone do końca sierpnia ubiegłego roku. "Dziś Sejm powoli zaczyna się nimi zajmować" - powiedziała. "To pokazuje, gdzie na liście priorytetów są warunki pracy i prawa pracownicze w agendzie rządu" - dodała.

Jej zdaniem "PiS wprowadza tylko te rozwiązania, które są absolutnie wymagane przez Unię Europejską". Stąd, jak mówiła, Lewica ma poprawki które "kodeks przybliżą do sytuacji na rynku pracy w XXI wieku".

Poprawki Lewicy dotyczą m.in. tzw. "prawa do odłączenia". Oznacza ono, że jeśli ktoś jest w domu po pracy, nie ma obowiązku odpowiadać na telefony lub maile z pracy. Inna poprawka dotyczy tego, że pracownicy będą mieli pełne prawo do każdej informacji o ich miejscu pracy. Ma to zapobiegać sytuacji, gdy zwalnia się ludzi za używanie służbowego maila do informowania o powstających związkach zawodowych, co miało miejsce w niektórych instytucjach. "Dlatego takie rozwiązanie wpiszemy do ustawy, że pracodawca ma obowiązek udostępnić służbowego maila do informowania o związkach zawodowych i prawach pracowniczych" - powiedziała Biejat.

Lewica chce zmian w dodatkowym urlopie rodzicielskim

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lewica chce zmian w Kodeksie pracy. Chodzi o urlopy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA