Lewiatan proponuje 3 miesiące vacatio legis w prawie pracy

• Zdaniem Konfederacji Lewiatan zmiana przepisów prawa pracy może generować dodatkowe problemy administracyjne dla dużych firm.
• Ich zdaniem należy przyjąć ogólną regułę, według której vacatio legis wynosiłoby co najmniej 3 miesiące.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lewiatan proponuje 3 miesiące vacatio legis w prawie pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

20 sty 2016 15:56


Zmiany w kodeksie pracy polegające na potwierdzeniu na piśmie przez pracodawcę warunków umowy o pracę, przed dopuszczeniem do pracy, w założeniu mają sprzyjać walce z szarą strefą, ale nie rozwiązują problemu do końca. Konfederacja Lewiatan uważa, że ze względu na utrudnienia administracyjne dla firm konieczne jest wydłużenie vacatio legis do 3 miesięcy, tak aby przedsiębiorstwa mogły dostosować się do nowych regulacji.

- Zgadzamy się, że proponowane rozwiązania mogą przeciwdziałać nielegalnemu zatrudnianiu pracowników i ułatwią walkę z szarą strefą, która skutkuje nieuczciwą konkurencją i przynosi straty finansowe dla budżetu państwa oraz wpływa demoralizująco na społeczeństwo - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

- Nowe przepisy mogą jednak generować dodatkowe problemy administracyjne dla dużych firm, o złożonej strukturze organizacyjnej lub gdy główna siedziba przedsiębiorstwa jest oddalona od miejsca wykonywania pracy przez pracownika. Ponadto coraz częstszą praktyką jest prowadzenie dokumentacji kadrowo-księgowej firmy przez podmioty zewnętrzne - wyjaśnia.

Konfederacja Lewiatan proponuje wydłużenie vacatio legis z proponowanych 14 dni do 3 miesięcy. Chodzi o to, aby dać możliwość pracodawcom zapoznania się z nową regulacją, która będzie wymagała usprawnienia działalności służb kadrowo-księgowych i dać pewną swobodę czasową na odpowiednie przygotowanie się do wykonywania obowiązków administracyjnych związanych z zatrudnianiem pracowników przed dopuszczeniem ich do wykonywania pracy.

- W naszej ocenie należy przyjąć ogólną regułę w projektach odnoszących się do zagadnień prawa pracy, które są lub będą w przyszłości przygotowywane, że vacatio legis wynosi co najmniej 3 miesiące. Uważamy, że pracodawcy powinni mieć przyznany odpowiedni czas na reorganizację swojej działalności i możliwość dostosowania się do nowych przepisów prawnych - dodaje Grażyna Spytek-Bandurska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.