Lewiatan: Obniżenie wieku emerytalnego zwiększy emigrację

Zdaniem Konfederacji Lewiatan obniżenie ustawowego wieku emerytalnego zwiększy deficyt funduszu emerytalnego i będzie wymagało zwiększenia opodatkowania pokolenia pracujących, co zmniejszy ich dochody i wzmocni motywację do emigracji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lewiatan: Obniżenie wieku emerytalnego zwiększy emigrację

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 gru 2015 10:51


Według Konfederacji Lewiatan utrzymywanie niskiego ustawowego wieku emerytalnego, mimo wydłużania się życia, doprowadziło do zwiększenia liczby emerytów i w konsekwencji do ogromnego deficytu funduszy emerytalnych (w 2014 roku- 42 mld zł w ZUS i 15 mld w KRUS).

Powstrzymanie procesu stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego pomimo wydłużania się życia spowoduje zwiększenie liczby osób pobierających emerytury i jednocześnie zmniejszenie liczby osób pracujących. Zdecydowana większość Polaków w momencie osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego zaczyna pobierać emeryturę, nawet jeżeli nadal pracują.

Czytaj też: Obniżenie wieku emerytalnego doprowadzi do zapaści finansów publicznych

- Nasze państwo, w którym pracuje zaledwie 16 mln osób, a ponad 9 mln pobiera emerytury i renty, nie jest w stanie szybko się rozwijać. Finansowanie tak wielu emerytów ogranicza możliwość finansowania inwestycji niezbędnych do modernizacji gospodarki i tworzenia nowych stanowisk pracy i w konsekwencji hamuje wzrost produktywności i wynagrodzeń, które są pochodną produktywności. Powolny wzrost wynagrodzeń przyczynia się do zwiększenia emigracji, która jeszcze bardziej pogarsza relację liczby pracujących i emerytów - mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 60+ jest w Polsce niski, ale dzięki stopniowemu podwyższaniu ustawowego wieku emerytalnego wzrasta. Możliwość wcześniejszego uzyskania emerytury osłabi motywację do dalszej pracy i odwróci ten korzystny trend. Wzrosną wydatki na emerytury i jednocześnie zmniejszy się liczba pracujących i wpływy ze składek na ubezpieczenia społeczne. W wyniku zwiększenia wydatków i zmniejszenia wpływów pogłębi się nierównowaga finansów publicznych i nieuniknione będzie podwyższenie podatków. 

Mniejsze emerytury

Jak twierdzą eksperci Konfederacji Lewiatan nasili się presja na waloryzację emerytur, bo większość kobiet przechodzących na emeryturę w wieku 60 lat otrzyma minimalne świadczenie. Wysokość emerytury zależy od zgromadzonych składek i przewidywanego czasu jej pobierania, a 60-letnia kobieta ma przed sobą średnio aż 22 lata życia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.