Lewiatan: Możliwość pracy dla niektórych cudzoziemców bez zezwolenia to trafiony pomysł

Możliwość wykonywania pracy bez zezwolenia dla studentów i doktorantów z zagranicy pozwoli uniknąć zbędnej biurokracji tym, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lewiatan: Możliwość pracy dla niektórych cudzoziemców bez zezwolenia to trafiony pomysł

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 kwi 2015 11:22


Rozszerzenie możliwości pracy bez zezwolenia na studentów i doktorantów przebywających w Polsce na podstawie wizy w celu odbycia studiów w Polsce, czy umożliwienie cudzoziemcom zamieszkałym w naszym kraju wygłaszania (do 30 dni w roku kalendarzowym) okazjonalnych wykładów, referatów lub prezentacji też bez wymogu posiadania zezwolenia na pracę to zdaniem Konfederacji Lewiatan dobre rozwiązania.

Czytaj też: Katarzyna Nałęcz, Cisco: 30 proc. naszej załogi stanowią cudzoziemcy

- Pozytywnie oceniamy większość zmian związanych z wprowadzeniem rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi w Polsce jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę - mówi Kamil Wiśniewski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Studenci i doktoranci będą mogli wykonywać pracę przez cały rok kalendarzowy, a nie jak dotychczas tylko w lipcu, sierpniu i wrześniu. Jest to korzystne rozwiązanie co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze, pracodawcy oczekują od absolwentów dużego doświadczenia zawodowego, które trudno zdobyć jedynie w miesiącach wakacyjnych.

Po drugie, koszty związane ze studiowaniem za granicą (a co za tym idzie funkcjonowaniem poza domem rodzinnym), są tak znaczące, że bez możliwości pracy w roku akademickim, część studentów z zagranicy z przyczyn finansowych nie mogłaby studiować w Polsce.

Czytaj też: Ukraińcy zalewają Polskę, a pracodawcy to wykorzystują

Po trzecie, jest to korzystne rozwiązanie dla studentów z Ukrainy, których rodziny w dobie obecnego kryzysu mogły utracić zdolność do finansowania nauki za granicą.

Po czwarte, w dobie niżu demograficznego, z którym borykają się polskie uczelnie jest to rozwiązanie, które powinno przyczynić się do zwiększenia liczby studentów w krajowych uczelniach.

Objęcie cudzoziemców zamieszkałych w Polsce możliwością wygłaszania (do 30 dni w roku kalendarzowym) okazjonalnych wykładów, referatów lub prezentacji (o szczególnej wartości naukowej lub artystycznej ) bez wymogu posiadania zezwolenia na pracę pozwoli na uniknięcie zbędnej biurokracji cudzoziemcom, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.